До 90-річчя з дня народження видатного вченого-селекціонера професора Рубана Юрія Дмитровича

Наукові видання
Ю.Д. Рубана

28 червня 2022 року, до 90-річчя з дня народження, наукова спільнота факультету технологій тваринництва і ветеринарної медицини Державного біотехнологічного університету вшановує пам’ять доктора сільськогосподарських наук, професора Юрія Дмитровича Рубана – колишнього проректора з навчальної роботи, декана технологічного факультету, завідувача кафедрою Технології тваринництва ім. М. Д. Потьомкіна ХДЗВА, яку він очолював з 1973 по 2015 рр.

Народився Юрій Дмитрович Рубан в місті Балаклія Харківської області в сім’ї вчителів. Харківський зоотехнічний інститут закінчив у 1950 році. Після навчання працював головним зоотехніком господарства спочатку у Литовській РСР потім у Сахновщинському районі Харківської області. З 1955 року і до виходу на заслужений відпочинок його життя було пов’язане з Харківським зоотехнічним, потім зооветеринарним інститутом та зооветеринарною академією.

У 1961 році після закінчення аспірантури в ХЗІ ним була захищена кандидатська дисертація, а в 1973 році докторська дисертація на тему: «Методи вивчення еволюції та оцінки типів в племінному скотарстві».

В Україні та в світі Ю. Д. Рубан відомий, як вчений-селекціонер, конструктивні ідеї якого є фундаментальним внеском у розвиток теорії і практики селекції та розведення великої рогатої худоби, оцінки тварин за конституцією, у вчення еволюції порід і типів, збереження генофондів вітчизняних порід. Він вперше в СРСР обґрунтував створення високопродуктивної молочної худоби на основі симентальської, розробив концепцію розвитку галузі молочно-м’ясного скотарства в Україні.За його рекомендаціями були створені високопродуктивні стада в господарствах Харківщини та інших областях.
Юрій Дмитрович являється автором біля 700 наукових праць, серед яких 40 монографій, 14 підручників і навчальних посібників, 21 патент на винаходи і селекційні досягнення, був експертом Європейської асоціації з продуктивного тваринництва, у 1995 році обраний дійсним членом Нью-Йорської академії наук.

Під науковим керівництвом професора Ю. Д. Рубана було підготовлено двох докторів і 10 кандидатів наук.
Його діяльність завжди була багатогранною і творчою: чисельні публікації, виступи з доповідями, активна громадська діяльність, зв’язок з виробництвом, постійна робота над удосконаленням навчального процесу у вузі, факультеті, кафедрі.
Під його керівництвом кафедра технології тваринництва імені академіка М. Д. Потьомкіна ХДЗВА у конкурсі на кращу випускову кафедру вищих навчальних закладів Мінагрополітики України за напрямом підготовки «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» у 2011 році отримала диплом за 1 місце.

Юрій Дмитрович Рубан отримав визнання в своїй країні та за кордоном: професор, доктор сільськогосподарських наук, заслужений працівник освіти, дійсний член Нью-Йорської академії наук та Американського біографічного інституту, нагороджений орденом України за заслуги 111 ступеня» та іншими нагородами України, США, Великобританії є прикладом багаторічної праці та зразком служіння суспільству.

Після тривалої хвороби професор Ю. Д. Рубан помер 26 березня 2018 року.
Вшановуємо пам’ять талановитого вченого, педагога, організатора зоотехнічної науки та освіти.

Колектив факультетів технологій тваринництва та ветеринарної медицини,
співробітники кафедри технологій тваринництва і птахівництва
Державного біотехнологічного університету