Наукова діяльність кафедриКолективні нагородиПатентиОсобисті нагороди, гранти
Кафедра ґрунтознавства представляє Харківську школу українського ґрунтознавства, яка є найстарішою і стабільною в часовому поступальному вимірі від середини позаминулого століття до сьогодення. До плеяди визнаних у науковому світі учених належать М.І. Лактіонов, Д.Г. Тихоненко, В.В. Дегтярьов.

Вихованці Харківської школи ґрунтознавців (магістри, доктори філософії) працюють у 75 країнах Європи, Азії, Африки, Латинської та Північної Америки. Викладачі кафедри ґрунтознавства традиційно багато років підтримують наукові контакти з колегами з різних країн далекого і близького зарубіжжя та з України.

В останні десятиріччя ґрунтовий покрив України зазнав значного антропогенного навантаження, унаслідок чого відбулися деградаційні зміни, що призвели до зниження кількості поживних речовин і гумусу, підвищення кислотності, руйнування агрономічно цінної структури, переущільнення орного шару, розвитку водно-ерозійних процесів, хемогенного забруднення ґрунтів і, як наслідок, до зниження родючості земель. У зв’язку з цим викладачі кафедри виконували державні наукові розробки щодо підвищення родючості ґрунтів, їх агровиробничої характеристики і класифікації.

Результатом плідної праці стали нагороди, отримані викладачами. Завідувач кафедри ґрунтознавства професор В.В. Дегтярьов є дипломантом XIX обласного конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена» в номінації «Викладач фундаментальних дисциплін», нагороджений знаком «Відмінник аграрної освіти та науки» ІІІ ступеня, трудовими відзнаками «Знак пошани», ювілейною медаллю з нагоди 55-річчя від дня створення ДУ «Держґрунтохорона». Кандидат с.-г. наук К.Б. Новосад нагороджений дипломом за великі досягнення в галузі науки з призначенням іменної стипендії Харківської обласної державної адміністрації імені Олексія Никаноровича Соколовського (з аграрних наук), грамотою ДНТЦ охорони родючості ґрунтів «Центрдержродючість» за високий професіоналізм і значний внесок у підготовку висококваліфікованих фахівців агрохіміків-ґрунтознавців для служби охорони родючості ґрунтів. Кандидат с.-г. наук, доцент Ю.В. Дегтярьов отримав дипломом за перемогу у конкурсі «Кращий молодий науковець ХНАУ ім. В.В. Докучаєва – 2020», у 2023 році – грамоту від Харківської обласної ради за визначні досягнення в організації та вдосконалення науково-дослідної, навчальної, науково-методичної та виховної роботи, вагомий особистий внесок у розвиток вітчизнянної науки та впровадження у виробництво досягнень науки і техніки, підготовку висококваліфікованих науково-педагогічних кадрів і фахівців галузі. Кандидат с.-г. наук, доцент С.В. Крохін у 2006 р. нагороджений Грамотою Харківської райдержадміністрації, у 2009 р. – Почесною грамотою Міністерства аграрної політики України за вагомий особистий внесок у розвиток аграрної освіти і науки.

Колектив кафедри ґрунтознавства ХНАУ ім. В.В. Докучаєва за плідне співробітництво з питань підвищення якості вищої освіти на третьому (освітньо-науковому) рівні відзначений Подякою Національної академії аграрних наук України. У рамках Глобального ґрунтового партнерства і Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) колективу кафедри ґрунтознавства видано Сертифікат про те, що у 2017 р. співробітники кафедри передали до ННЦ «ІҐА імені О.Н.Соколовського» масив точкових даних щодо ґрунтового органічного вуглецю (автори – В.В. Дегтярьов, Д.В. Гавва, А.О Казюта ., О.М. Казюта, О.І. Козлова, К.Б. Новосад, О.С. Жернова). Інформацію для 70 точок було використано з метою побудови 1-ї редакції «Національної цифрової растрової карти вмісту та концентрації ґрунтового органічного вуглецю в ґрунтах України для шару ґрунту 0-30 см з використанням грид-карти 1×1 км» як складової частини Глобальної карти ґрунтового органічного вуглецю.

Різнобічне та поглиблене дослідження ґрунтів з практичних позицій дало змогу зареєструвати ряд патентів, а саме: «Спосіб визначення інтенсивності антропогенного навантаження на чорноземні ґрунти», «Спосіб отримання повільнорозчинного азотного добрива», «Спосіб одержання суміші для підвищення родючості ґрунтів на основі твердих побутових відходів», «Спосіб одержання комплексного органо-мінерального добрива на основі побутових відходів (тверді побутові відходи та осад стічних вод)», «Спосіб визначення реакційної здатності власне гумусових речовин», «Спосіб визначення гранулометричного складу ґрунту».

За вагомий внесок у розвиток аграрного сектора України колектив кафедри ґрунтознавства нагороджено золотими медалями в номінаціях «Навчальна література для підготовки фахівців аграрного профілю» та «Музей генезису і географії ґрунтів». Науковці кафедри досліджують важливі в умовах сьогодення питання, пов’язані з впливом на навколишнє середовище побутових відходів, що накопичуються у великій кількості і потребують залучення нових територій для створення сміттєзвалищ. У 2012 р. на XXIV міжнародній агропромисловій виставці «Агро – 2012», а саме на інвестиційному форумі «Аграрна освіта – виробництву» було представлено інноваційний проєкт «Технологія переробки побутових відходів». За цей проєкт було отримано золоту медаль в номінації «Технологія переробки твердих побутових відходів у органо-мінеральне добриво-меліорант».

Співробітники кафедри беруть участь у міжнародних проєктах, грантах проводять дослідження за найактуальнішими напрямами. Один з грантів отримано у рамках реалізації проєкту «Interuniversity cooperation as a tool to enhance quality of selected Ukrainian universities» від Czech Development Agency на кафедру передано іонометри ручні LAQUAtwin Na-11, Ca-11, K-11 за допомогою яких можна визначати вміст водорозчинних натрію, кальцію і калію в ґрунті у важливі періоди росту культури на крапельному зрошенні. У 2021 році співробітники кафедри отримали грант за програмою міні грантів для молодих науковців і дослідницьких груп у рамках проекту Співробітництва з розвитку Чеської Республіки “Interuniversity cooperation as a tool for enhancement of quality of selected universities in Ukraine”.

Наукові дослідження, що проводяться на кафедрі ґрунтознавства із залученням студентів і аспірантів, продовжують наповнювати державну базу даних про ґрунтово-земельні ресурси – головного багатства нашої держави.