З листопада 2024 року кафедру очолює кандидат ветеринарних наук, доцент Оксана Борисівна Шевченко.
Кафедра є провідною з підготовки фахівців за спеціальностями: 204 “Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва” за
ОПП “Кінологія” та ОПП” Кінна індустрія та іпологія”
Історія і сучасність
Кафедра технологій та селекцій в тварииництві складається з викладачів двох кафедр: “Генетики, розведення та селекційних технологій” та “Технологій тваринництва та птахівництва”
Історія кафедри генетики, розведення та селекційних технологій:
Кафедра, як самостійна структурна одиниця інституту, була створена в 1932 році на базі кафедри загальної зоотехнії, яку очолював професор І.В. Бельговський. Основою створення кафедри було читання окремих курсів з основ тваринництва та племінної справи на Південно-західній сільськогосподарській фермі під Харковом (в подальшому Харківському землеробному училищі) корифеями зоотехнічної науки – заслуженим діячем науки і техніки, членом-кореспондентом АН СРСР, професором П.М. Кулєшовим, заслуженим діячем науки і техніки, академіком ВАСГНІЛ, професором М.Ф. Івановим. З 1960 року після об’єднання зоотехнічного і ветеринарного інститутів кафедра вела навчальний процес на факультетах технологічному, ветеринарної медицини, заочної освіти та в Інституті післядипломної освіти (підвищення кваліфікації викладачів вузів України I-IV рівнів акредитації та фахівців господарств. Основними дисциплінами, які читалися на кафедрі, є: розведення сільськогосподарських тварин, селекція сільськогосподарських тварин, біологія продуктивності, генетика з біометрією, біотехнологія (технологічний та заочної освіти факультети за спеціальністю „Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва); основи розведення тварин, генетика у ветеринарній медицині (факультет ветеринарної медицини); генетика з біометрією, мисливське собаківництво (технологічний факультет за
спеціальністю „Мисливське господарство”).
Методологічним базисом для викладання основних дисциплін кафедри було “заводське мистецтво” О.Г. Орлова, В.І. Шишкіна, П.Д. Мазаєва, Р. Беквела, братів Коллингів та ін., теоретичні розробки корифеїв зоотехнії М.І. Іванова, В.І. Всеволодова, М.П. Чирвинського, П.М. Кулєшова, Є.А. Богданова, М.Ф. Іванова, Є.Ф. Ліскуна, М.І. Вавілова та практичні впровадження М.Д. Потьомкіна, А.П. Редькіна, М.А. Кравченка, М.Д. Любецького та інших всесвітньо відомих вчених.
Наукова концепція організації навчального процесу з “зоотехнії” була розроблена учнем і послідовником академіка М.Д. Потьомкіна, продовжувачем наукової школи П.М. Кулєшова, професором Ю.Д. Рубаном. За ініціативи та безпосередньої участі у підготовці пакету документів на технологічному факультеті було впроваджено у навчальний процес вузько профільовані спеціалізації – племінна справа (Д.І. Барановський, Ю.Д. Рубан), кінологія (Б.П. Коваленко).
Співробітниками кафедри розробили і підготували пакет документації для відкриття в академії нових спеціальностей – „Мисливське господарство” (Коваленко Б.П.) і „Водні біоресурси” (Барановський Д.І.), провели велику організаційну роботу щодо їх затвердження і отримання ліцензії на підготовку фахівців вказаних напрямів, здійснили набір студентів у відповідності до квоти.
У розробці ОКХ і ОПП із спеціальності „Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва”, пакету навчальних програм з практичної підготовки фахівців згідно вимог Булонської угоди, у вдосконаленні контролюючої програми і підготовці тестів професійної компетенції випускників вищих навчальних закладів за напрямом „зооінженерія” активну участь приймали Д.І. Барановський, із спеціальності „Мисливське господарство” – Б.П. Коваленко. Під керівництвом та безпосередньою участю Д.І. Барановського були суттєво перероблені навчальні плани та навчальні програми для восьми спеціалізацій: «Племінна справа», «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва», «Птахівництво», «Конярство», «Рибництво», «Бджільництво», «Свинарство», «Кінологія», які затверджені в Міністерстві аграрної політики України та впроваджені у навчальний процес на технологічному факультеті. Підготовка фахівців за напрямами „зооінженерія” проводилася у відповідності до типових програм, співавторами яких є співробітники кафедри. За останні 15 років фахівці кафедрі прийняли участь у підготовці таких навчальних посібників з грифом Міністерства освіти і науки України, як „Генофонд свійських тварин України” (2005), „Розведення свиней” (2005), „Генетичний моніторинг доместикації свиней” (2004), „Свинарство і технологія виробництва свинини” (2003), „Довідник з технології та менеджменту у тваринництві” (2002). Науково-дослідна робота кафедри проводилася у відповідності до планів, затверджених Міністерством аграрної політики України, та ініціативних напрямків, розглянутих та схвалених Вченими радами технологічного факультету та академії.
Основними напрямами наукових досліджень співробітників кафедри є „Розробка і обґрунтування методів раціонального використання свиней для виробництва продукції свинарства і поліпшення її якості” (№ державної реєстрації 0198U000627) та „Розробка методів комплексної оцінки племінних і продуктивних якостей свиней різних генотипів та їх практичне використання в господарствах різних форм власності” (№ державної реєстрації 0105U003767). Експериментальні дослідження проводилися в умовах ВАТ “ДПЗ “Комсомолець” Миколаївської, ВАТ “ДПЗ ім. Кірова”, ДПЗ „Степовий” Запорізької, ВАТ „Племзавод „Малинівка”, ЗАТ “Бахмутський аграрний союз” Донецької, ВАТ “Агро-Олімпекс” Дніпропетровської, ТОВ “Агрофірма “Сніжків”, ВАТ “Дворічанський”, ВАТ “Мечніково”, ВАТ “Топільське” Харківської областей. Вивчалися відтворні якості свиноматок, відгодівельні, забійні та м’ясні якості свиней різних генотипів вітчизняної та імпортної селекції при чистопородному розведенні, схрещуванні і гібридизації. Завершена розробка математичних моделей формування основних господарсько-корисних ознак свиней, розроблено нові сучасні методи оцінки їх племінних і продуктивних якостей, апробовано в умовах господарств нові селекційні індекси. У 2005 році за результатами наукових досліджень підготовлено і проведено захист 2-х кандидатських дисертацій – на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук (О.І. Свириденко) та на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук (О.Б. Шевченко).
За період 2001-2021 рр. співробітниками кафедри опубліковано у відкритому друці 192 наукових праці, у т.ч. у виданнях Польщі, Мексики, зроблено 91 доповідь на Міжнародних науково-практичних конференціях, симпозіумах та з’їздах. На кафедрі працював студентський науковий гурток, у роботі якого щорічно вдосконалюють свої наукові надбання та відпрацьовують методики проведення досліджень 90-100 студентів. Тільки у 2005 році за результатами наукових досліджень було опубліковано у збірниках наукових праць 16 робіт студентів. Виховна робота є однією з основних складових навчального процесу кафедри. Проректор з виховної роботи академії А.М. Хохлов та декан технологічного факультету Д.І. Барановський забезпечували контроль та реалізацію всіх планових виховних заходів, приймали участь у формуванні колективів художньої самодіяльності та спортивних команд; С.Б. Данілов очолював виховну роботу на одному з курсів технологічного факультету; Л.М. Іванов, В.С. Вєліканова, О.І. Свириденко, В.В. Каряка, О.Б. Шевченко виконували обов’язки кураторів академічних груп; О.Б. Шевченко приймала участь у написанні сценаріїв та підготовки команди Клубу Веселих і Кмітливих академії та у проведенні конкурсу „Міс Академія”.
Співробітники кафедри приймали активну участь у громадському житті України, академії і факультетів. А.М. Хохлов входив до складу НМК аграрної освіти України з питань виховної роботи; Д.І. Барановський – до складу НМК аграрної освіти України з напряму „зооінженерія”; Б.П. Коваленко – до складу НМК аграрної освіти України з напряму „Лісове і садово-паркове господарство”. А.М. Хохлов, Д.І. Барановський і Б.П. Коваленко були членами Вченої ради академії, вченої ради і методичної комісії технологічного факультету; Л.М. Іванов і С.Б. Данілов – Вченої ради факультету ветеринарної медицини; О.І. Свириденко – член профспілкового комітету академії; Б.П. Коваленко входив в редакційну колегію збірника наукових праць академії „Проблеми зооінженерія та ветеринарної медицини”, Д.І. Барановський та Б.П. Коваленко – в редакційну колегію міжвузівського збірника наукових праць „Підвищення продуктивності сільськогосподарських тварин”. Д.І. Барановський (заступник головного редактора) та Б.П. Коваленко (головний редактор редколегії) вперше в історії академії стали укладачами збірника наукових праць студентів технологічного факультету „Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва”.
Історія кафедри технологій тваринництва та птахівництва
Кафедра – одна із найстаріших в університеті. Її витоки сягають далекого 1805 року, коли в Харківському університеті була організована кафедра скотолікування. Першим завідувачем кафедри був доктор медицини, професор з Німеччини Ф. Пільгер (1761 – 1828 р.р.), на основі якої у 1839 р була створена кафедра епізоотології з ветеринарною поліцією, де читався курс «Скотоводство и преимущественно наставления о конских заводах, о воспитании овец и о шерсти».
Історія сучасної кафедри тісно пов’язана з іменами корифеїв зоотехнічної науки – П.М. Кулєшова і М.Ф. Іванова (з 1900 до 1914 року працював і очолював кафедру). Кулєшов П.М. у 1886 році заснував і вів заняття на бонітерських курсах при Харківському землеробному училищі, а М.Ф. Іванов був завідувачем кафедри Харківського ветеринарного інституту.
У Харківському зоотехнічному (зооветеринарному) інституті з 1925 до 1965 року був завідувачем кафедри (з невеликими перервами) професор, академік ВАСГНІЛ М.Д. Потьомкін.
Кафедра дрібного тваринництва, як самостійна кафедра університету, створена в 1965 році. В різні періоди її очолювали: Целютін В.К. (1965 – 1982 р.р.), Герасімов В.І. (1982 – 1993 р.р.), Дерев’янко О.П. (1993 – 2001 р.р.), Сухарльов В.О. (2001 – 2003 р.р.).
У 1992 році до кафедри дрібного тваринництва приєднана кафедра птахівництва, яка була створена в Харківському зоотехнічному інституті в 1943 році з ініціативи директора В.В. Мацкевича та першого завідувача С.В. Серапіна.
У 2003 році кафедри крупного і дрібного тваринництва були об’єднані в одну кафедру, яка має і дотепер назву: кафедра технології тваринництва і птахівництва. Очолював кафедру доктор сільськогосподарських наук, професор, заслужений працівник освіти України, член Нью-Йоркської академії наук Рубан Ю. Д.
У 2010 році кафедра технологій тваринництва імені академіка М.Д. Потьомкіна ХДЗВА у конкурсі на кращу випускову кафедру вищих навчальних закладів Мінагрополітики України напряму 6.090102 «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» одержала диплом за 1-ше місце.
В практичній підготовці студентів використовується досвід господарств, які в Україні займають провідне значення: ДГ «Кутузівка» і «Гонтарівка», ПАТ ПЗ «ХХ-річчя Жовтня», Ізюмське звірогосподарство «Ізюмський кролик», АК «Слобожанський», СТОВ «Мрія» та ін.
Завершується будівництво сучасної свиноферми із датською технологією утримання свиней.
На кафедрі впроваджений тісний зв’язок теоретичного і практичного навчання. Наявність в університеті навчально-дослідницького комбінату дозволяє вести заняття з використанням великої рогатої худоби, коней, свиней, овець, кіз, кролів.
Протягом багатьох років були створені творчі умови, які сприяли розвитку окремих педагогів кафедри. Перелік монографій з важливих питань селекції і технології виробництва продукції тваринництва, історії зоотехнії і зооінженерії, методології і методики педагогічного процесу, а також підручників і навчальних посібників з дисциплін, які викладаються на кафедрі (див. розділ «Наукова робота кафедри»), є яскравим свідченням цього.
У травні 2021 року Харківська державна зооветеринарна академія в результаті об’єднання увійшла до складу Державного біотехнологічного університету.
За період з 2021 по 2024 роки наукова робота виконувалась відповідно до плану науково-дослідних робіт кафедри за темами: “Удосконалення системи гібридизації в свинарстві і технології відгодівлі гібридного молодняку”. державний реєстраційний номер 0121U113758; “Обґрунтування раціонального використання різних методів селекції, продуктивного потенціалу свиней різних генотипів та рівня неспецифічної резистентності для підвищення продуктивності і одержання екологічно чистою продукції”державний реєстраційний номер 0121U113754; «Обґрунтування системи прогнозування народжуваності поросят за статтю від строку біологічного використання кнурів плідників різних порід» державний реєстраційний номер 0122U200236
Мета цих дослідженнь полягала в обґрунтуванні різних методів селекції для вдосконалення систем гібридизації у свинарстві з метою підвищення продуктивності та отримання екологічно чистої продукції в господарствах різних форм власності. Також передбачена можливість надання кількості народжуваних поросят залежно від стану в залежності від терміну біологічного використання кнурів-плідників різних порід. Це обумовлено зростанням інтересу до біологічної різноманітності та збереження збереження цінних генетичних властивостей, які є результатом виконання завдань селекції в галузі вирощування свиней.
У результатах проведених досліджень науковцями були запропоновані, теоретично обґрунтовані та експериментально підтверджені певні елементи технологічних процесів у селекційній роботі, спрямовані на підвищення рівня продуктивності та якості виробленої продукції.
Результати досліджень опубліковані на міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференціях.
Основні положення та результати досліджень представлені в наукових працях, монографіях, положеннях у наукових фахових виданнях України, які входять до міжнародних наукових баз даних, а також у тезах наукових доповідей.
На кафедрі продовжується успішна робота з підготовки науково-педагогічних кадрів. Наразі наукова та науково-практична діяльність співробітників кафедри спрямована на вирішення актуальних питань, пов’язаних з виробництвом екологічно чистої продукції.
Сучасний склад кафедри має високий рівень наукової і практичної підготовки, спроможний вирішувати важливі задачі подальшого удосконалення роботи на рівні вимог науково-технічного прогресу.