Видавнича діяльність кафедри

фінансів, банківської справи та страхування
Загальна інформаціяНавчальні посібникиМонографії
Видавнича діяльність кафедри ведеться у двох напрямах:

  • видання наукових праць;
  • видання навчально-методичної літератури.

Співробітниками кафедри опубліковано більш ніж 40 монографій і навчальних посібників, понад 600 наукових праць.

На кафедрі приділяється значна увага методичному забезпеченню навчального процесу. Створені фонди навчально-методичних розробок, вживаються заходи щодо ефективності використання методичних матеріалів та посібників. Щорічно кафедра розробляє плани підготовки та подання до видавництва університету рукописів методичного забезпечення навчального процесу.

Фінанси підприємства: Підручник / за ред. Т. О. Ставерської, А. В. Непрана. Харків: Видавництво Іванченка І. С., 2024. 906 с.
ISBN 978-617-8332-64-8
В підручнику розкриваються закономірності розвитку економічних відносин, пов’язаних з утворенням, розподілом і використанням грошових доходів і нагромаджень підприємств. Висвітлені питання організації фінансів та фінансового планування у виробничих підприємствах, розглядається діюча система формування основних засобів, організація оборотних засобів, порядок формування і розподілу прибутку, взаємовідносини з державним бюджетом. Викладається питання організації фінансового контролю на підприємстві, приводиться методика аналізу фінансового стану підприємства і розробка планів його фінансового оздоровлення. Велика увага приділена питанням відтворення основних фондів і оборотних засобів, розрахунку амортизаційних відрахувань, фінансуванню капітальних вкладень, формуванню резервів на підприємстві. Детально викладений порядок кредитування підприємств в основні та оборотні засоби.
Підручник призначений для студентів і викладачів економічних вузів, наукових і практичних працівників, які спеціалізуються в сфері фінансів і бухгалтерського обліку.
Фінансовий менеджмент в банку: навч. посіб. / Т.О. Ставерська, В.В. Макогон. Харків, 2024. 364 с.
У навчальному посібнику висвітлено теоретичні основи банківського фінансового менеджменту, підходи до стратегічного управління банківською діяльністю, організації її планування, функції органів управління та підходи до побудови організаційної структури банку. Значну увагу приділено підходам до управління капіталом комерційного банку, його зобов’язаннями, кредитним та інвестиційним портфелями. Розглянуті методичні засади управління активами й пасивами банку, його валютним ризиком, ліквідністю та прибутковістю. Навчальний посібник призначений для підготовки фахівців у вищих навчальних закладах III–IV рівнів акредитації зі спеціальністю 072 «Фінанси, банківська страва та страхування». Буде корисним і для фахівців фінансової сфери, економічних служб суб’єктів господарювання, здобувачів закладів післядипломної освіти та організацій усіх форм власності, які у своїй діяльності взаємодіють із банками та іншими фінансовими установами.
Матеріали підготовки до предметного тесту з обліку та фінансів єдиного фахового вступного випробування на навчання для здобуття ступеня магістра : навч.-метод. посібник. Ч. 2: Фінанси / Держ. біотехнол. ун-т; авт.-уклад. : Т.О. Ставерська, Г.Г. Лисак, О.П. Близнюк, І.С. Андрющенко, О.В. Горох, О.В. Жилякова, В.В. Макогон, О.Г. Малій, Г.О. Нагаєва. – Харків, 2024. – 275 с.
Навчально-методичний посібник рекомендований для студентів закладів вищої освіти, які готуються до складання єдиного фахового вступного випробування за програмою предметного тесту з обліку та фінансів для вступу на навчання для здобуття ступеня магістра. В частину 2 посібника увійшли такі розділи програми: «Оподаткування»; «Бюджетна та податкова система»; «Фінанси підприємств»; «Банківська справа та страхування».
Горох О.В. Фінанси: навч. посіб. Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. Х., 2021. 190 с.
Навчальний посібник підготовлено відповідно до програми курсу «Фінанси» для здобувачів початкового рівня (короткого циклу) вищої освіти спеціальності 071 – «Облік і оподаткування». Містить теми лекційних, семінарських і практичних занять, курс лекцій, запитання і завдання для практичної та самостійної роботи здобувачів. Розглянуто сутність, функції фінансів, їх місце і роль у системі розподільних відносин. Надано характеристику окремих сфер і ланок фінансової системи. Розкрито основи функціонування фінансової системи і фінансового механізму, зміст і призначення фінансів суб’єктів господарювання, міжнародних фінансів, фінансового і страхового ринків. Значну увагу приділено теорії державних фінансів і таким їх складовим як бюджету, державним цільовим фондам, державному кредиту. Надано характеристику сутності податків, податковій політиці і податковій системі держави.
Для здобувачів вищих закладів освіти, які навчаються за освітньо-професійною програмою молодшого бакалавра спеціальності 071 – «Облік і оподаткування».
Олійник О.В. Теорія та методологія сталого розвитку аграрного сектора / О.В. Олійник, Г.С. Морозова / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2021. – 222 с.
У посібнику наведена програма курсу «Теорія та методологія сталого розвитку аграрного сектора», розглядаються теоретичне підґрунтя сталого розвитку суспільства, методологічні основи та загальні засади сталого розвитку аграрного сектора економіки, а також концептуальні підходи до формування економічного механізму сталого розвитку аграрного сектора. До кожної теми подані контрольні питання для самоперевірки та тести для самоконтролю, розроблені теми для рефератів. Наведено список рекомендованої літератури.
Зміст навчального посібника відповідає програмі навчальної дисципліни «Теорія та методологія сталого розвитку аграрного сектора» для підготовки здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти галузі знань 05 «Соціальні та поведінкові науки» спеціальності 051 «Економіка».
О54 Олійник О.В. Фінансовий менеджмент: навч. посібник / О.В. Олійник, Г.С. Морозова / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2020. – 154 с.
У посібнику наведена програма курсу «Фінансовий менеджмент», розглядаються його теоретичні та організаційні основи, методичний інструментарій, питання управління активами, пасивами, інвестиціями, грошовими потоками, фінансовими ризиками підприємств, а також основні принципи фінансового управління підприємством. До кожної теми подані контрольні питання і тести для самоперевірки. Наведено список рекомендованої літератури та короткий термінологічний словник.
Зміст навчального посібника відповідає програмі навчальної дисципліни «Фінансовий менеджмент» для підготовки здобувачів спеціальності 073 «Менеджмент» та 071 «Облік і оподаткування» другого (магістерського) рівня вищої освіти..
О54 Олійник О.В. Фінансовий менеджмент: навч. посібник / О.В. Олійник, Г.С. Морозова / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2020. – 248 с.
ISBN 978-617-8332-64-8
У посібнику наведена програма курсу «Фінансовий менеджмент», розглядаються його теоретичні та організаційні основи, методичний інструментарій, питання управління активами, пасивами, інвестиціями, грошовими потоками, фінансовими ризиками підприємств, а також основні принципи фінансового управління підприємством. До кожної теми подані контрольні питання і тести для самоперевірки. Наведено список рекомендованої літератури та короткий термінологічний словник.
Зміст навчального посібника відповідає програмі навчальної дисципліни «Фінансовий менеджмент» для підготовки студентів спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» другого (магістерського) рівня вищої освіти.
Горох О.В., Скоромна О.Ю. Фінанси аграрних підприємств: навч. посіб. Харків: ХНАУ, 2020. 226 с.
Навчальний посібник підготовлено відповідно до програми курсу «Фінанси аграрних підприємств» для здобувачів спеціальності «Облік і оподаткування». Містить теми лекційних, семінарських і практичних занять, курс лекцій, запитання і завдання для практичної та самостійної роботи здобувачів. У ньому розглядається сутність фінансів підприємств, організація грошових розрахунків підприємств, грошові надходження, формування і використання прибутку, сутність оподаткування підприємств, формування і використання оборотних активів, фінансування і відтворення основних засобів, кредитування підприємств, методичні підходи до оцінки фінансового стану підприємства, фінансове планування і контроль, фінансова санація та банкрутство підприємства.
Навчальний посібник призначений для здобувачів спеціальності «Облік і оподаткування» вищих аграрних навчальних закладів, викладачів.
Гроші та кредит : навч. посіб. для підготовки здобувачів вищої освіти за спеціальністю 072 Фінанси, банківська справа та страхування. Ч. 2. Кредит. / І. Л. Шевчук, Т. О. Ставерська, О. В. Жилякова, О. П. Близнюк. – Х. : Видавець Іванченко І. С., 2019. – 186 с.
ISBN 978-617-7675-12-8.
ISBN 978-617-7675-75-3 (Ч.2).
У навчальному посібнику висвітлено теоретичні й практичні аспекти функціонування та закономірності розвитку таких категорій, як кредит, кредитні відносини, позичковий процент, фінансове посередництво, банки та міжнародні валютно-кредитні організації, на цій основі визначено методологічні засади діяльності банківської системи. Призначено для здобувачів вищої освіти за спеціальністю 072 Фінанси, банківська справа та страхування, інших економічних спеціальностей, аспірантів, викладачів, наукових і практичних працівників.
Ставерська Т.О., Андрющенко І.С. Фінансове планування та прогнозування в підприємствах і фінансових установах: навч. посіб. / вид. 2-ге, доп. – Електрон. дані. – Х.: ХДУХТ, 2019.
Навчальний посібник з дисципліни «Фінансове планування та прогнозування в підприємствах і фінансових установах» містить лекційний матеріал, контрольні питання та ситуаційні завдання, опанування якими дозволить майбутніми спеціалістам досягти відповідного професійного рівня, надасть можливість об’єктивної оцінки, планування і здатності передбачення економічних процесів, чим саме і обумовлюється значення фінансової освіти для студентів економічних спеціальностей. Пропонується для підготовки фахівців освітнього рівня «магістр» зі спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа та страхування», викладачів та всіх тих, хто прагне опанувати і використовувати сучасні інструменти фінансового управління підприємством.
Гроші та кредит : навч. посіб. для підготовки здобувачів вищої освіти за спеціальністю 072 «Фінанси, банківська справа та страхування». Ч. 1. Гроші. / Шевчук І.Л., Ставерська Т.О., Жилякова О.В. та ін. /. – Х. : Видавець Іванченко І.С., 2018. – 271 с.
ISBN 978-617-7675-12-8.
ISBN 978-617-7675-13-5 (Ч.1).
У навчальному посібнику висвітлено теоретичні й практичні аспекти функціонування та закономірності розвитку таких категорій як гроші, грошова маса, грошовий та валютний ринки; на цій основі визначено методологічні засади формування та діяльності банківської, грошової, валютної систем. Проаналізовано процеси розвитку кількісної теорії грошей, сутність кейнсіанських та монетаристських грошових концепцій. Значну увагу приділено ефективності застосування інструментарію грошово-кредитної політики держави. Призначено для здобувачів вищої освіти за спеціальністю 072 «Фінанси, банківська справа та страхування», інших економічних спеціальностей, аспірантів, викладачів, наукових і практичних працівників.
Фінансовий мененджмент: елект. навч. посібник / І.А.Бігдан, Л.І. Лачкова, В.М. Лачкова, О.В. Жилякова – Х.:ХДУХТ, 2017. – 197 с.
Розглянуто теорію і практику управління фінансами підприємств, що дозволяє сформувати у студентів сучасне економічне мислення та систему спеціальних знань про фінансово-економічні відносини, які виникають у процесі формування, розподілу і використання фінансових ресурсів суб’єктів господарювання, а також практичні навички їх застосування у різних напрямах фінансової діяльності. Для підготовки посібника використано сучасні науково-методичні розробки з фінансового менеджменту, законодавчі та нормативні акти, які регулюють фінансово – економічні відносини суб`єктів господарювання. Призначено для аспірантів, магістрів, студентів економічних спеціальностей, фахівців з управління фінансами підприємств.
Управління фінансовою санацією підприємства: навч. посібник / А.С. Крутова, Л.І. Лачкова, В.М. Лачкова. – Х.: Видавець Іванченко І. С., 2017. – 186 c.
ISBN 978-617-7377-52-7.
Розглянуто концептуальні засади та механізми управління санацією, реструктуризацією та ліквідацією суб’єктів господарювання. Кожну тему завершують контрольні запитання та тестові завдання для самоконтролю студентами рівня засвоєних знань. Для підготовки посібника використано сучасні науково-методичні розробки з антикризового управління підприємством, законодавчі та нормативні акти, які регулюють державну політику із запобігання банкрутству. Призначено для аспірантів, магістрів, студентів економічних спеціальностей, фахівців з управління фінансами підприємств.
Фінансовий менеджмент у банку: навч. посібник / В.М. Лачкова, Л.І. Лачкова, І. Л. Шевчук ‒ Х.: Видавець Іванченко І.С., 2017. ‒ 180 с.
ISBN 978-617-7377-55-8.
Розглянуто сучасні підходи до управління банківською діяльністю. Кожну тему завершують контрольні запитання та тестові завдання для самоконтролю студентами рівня засвоєних знань. Для підготовки посібника використано сучасні науково-методичні розробки з фінансового управління банком, законодавчі та нормативні акти, які регулюють банківську дільність. Призначено для аспірантів, магістрів, студентів економічних спеціальностей, фахівців з управління фінансами.
Близнюк О.П. Ринок фінансових послуг : навч. посібник для здобувачів вищої освіти другого (магічстерського) рівня спеціальності 072 Фінанси, банківська справа та страхування галузі знань 07 управління та адміністрування / О.П. Близнюк, О.І. Іванюта. – Харків : Видавець Іванченко І.С., 2017. – 255 с.
ISBN 978-617-7377-56-5.
У посібнику висвітлено теоретичні засади функціонування ринку фінансових послуг: його сутність, функції, роль у ринковій економіці. Надано класифікацію та розкрито специфіку надання фінансових послуг. Розглянуто особливості діяльності субєктів та надано класифікацію й характеристику інструментів ринку фінансових послуг. Охарактеризовано інституційну та сегментарну структуру фінансового ринку, розкрито поняття та надано класифікацію фінансового посередництва, роз’яснено сутність, механізм та особливості надання фінансових послуг на грошовому, валютному, кредитному, фондовому ринках. Розглянуто напрями та методи державного регулювання та саморегулювання ринку фінансових послуг в Україні.
Крутова А.С., Андрющенко І.С. Адміністрування податків та обов’язкових платежів: навч. посібник / А.С. Крутова, І.С. Андрющенко. – Електрон. дані. – Харків: ХДУХТ., 2016. – 139 с.
Навчальний посібник розкриває сутність адміністрування податків та обов’язкових платежів в Україні. Висвітлюються питання обліку платників податків та податкових надходжень, порядок погашення податкового боргу, контроль діяльності податкових огранів, види та підстави проведення податкових перевірок, відповідальність за порушення податкового законодавства. Матеріал викладено з урахуванням положень Податкового кодексу України та інших нормативних актів. Посібник призначений для студентів вищих навчальних закладів економічних спеціальностей, викладачів, аспірантів.
Шевчук І.Л., Ставерська Т.О., Близнюк О.П. Гроші та кредит : навч. посібник / І.Л. Шевчук, Т.О. Ставерська, О.П. Близнюк – Харків : Видавець Іванченко І.С., 2016. – 322 с.
Навчальний посібник висвітлює актуальні проблеми теорії та практики грошового обігу та кредитних відносин, що викладені у дванадцяти темах навчальної дисципліни «Гроші та кредит» для освітньо – професійної підготовки студентів економічних спеціальностей. Викладений матеріал допомогає глибоко оволодіти теоретичними положеннями, інструментами і важелями забезпечення сталості грошового обороту, стимулювання розвитку кредитної системи і валютних відносін. Матеріал викладено з урахуванням чинного законодавства i практики його застосування в Україні. Подано тлумачення основних понять i тepмінів. Для студентів, викладачів, підприємців, усіх хто цікавиться грошово – кредитною сферою відносин і сучасною грошово-кредитною політикою української держави.
Бюджетна система: навчальний посібник / І.Л. Шевчук, В.О. Черепанова, Т.О. Ставерська / Харк. держ ун-т харчування та торгівлі. – Х.: Видавець Іванченко І.С., 2015. – 284 с. (Лист за грифом МОНМСУ № 1/11-9765 від 18.06.2012 р.)
У навчальному посібнику розкриваються теоретичні аспекти щодо сутності таких категорій, як «бюджет», «державний бюджет», «місцеві бюджети», охарактеризовано склад і принципи організацій бюджетної системи України на сучасному етапі її розвитку, розглянуто засади законодавчого регулювання бюджетного процесу та організацію систем доходів, видатків та кредитування державного та місцевих бюджетів, окреслено проблеми міжбюджетного регулювання та надання міжбюджетних трансфертів відповідно до змін, що відбулися у зв’язку з прийняттям нової редакції Бюджетного кодексу України, а також проаналізовано вплив основних видів бюджетних видатків на розвиток економіки. Зміст посібника відповідає типовій програмі навчальної дисципліни «Бюджетна система» згідно до вимог Державного стандарту підготовки бакалаврів. Програмою цієї дисципліни, затвердженою Міністерством освіти і науки, передбачено вивчення одинадцяти тем, які дають змогу сформувати у студентів сучасні знання щодо сутності функціонування бюджетних відносин, умов та правил здійснення бюджетного планування в Україні в умовах ринкової економіки. Навчальний посібник призначено для студентів вищих навчальних закладів, аспірантів, викладачів, наукових і практичних працівників та інших зацікавлених осіб.
Гроші та кредит : навч.-метод. посіб. для самостійного вивчення дисципліни / Т.О. Ставерська, І.Л. Шевчук, І.С. Андрющенко. – Х. : Видавець Іванченко І.С., 2015. – 88 с.
У навчально-методичному посібнику надано програму курсу «Гроші та кредит», плани практичних та семінарських занять, методичні вказівки, запитання для самоконтролю, теми рефератів, тести для перевірки знань з кожної теми, перелік питань для підсумкового контролю знань та список інформаційних джерел, рекомендований для самостійного опанування програми курсу. Посібник пропонується для студентів економічних спеціальностей, аспірантів, викладачів, а також усіх тих, хто цікавиться сучасними проблемами грошей та кредиту.
Податковий менеджмент : навч. посібник / А. С. Крутова, І. С. Андрющенко ; Харк. держ. ун-т харч. та торгівлі. – Харків: Видавець Іванченко І.С., 2014. – 237 с.
Навчальний посібник розкриває сутність системи податкового менеджменту в Україні, її мету, завдання та функції, методичний інструментарій, що використовується в системі податкового менеджменту. Висвітлюються питання контролю своєчасності нарахування та сплати податку з прибутку суб’єктів господарювання та податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, розглядаються особливості податкового контролю справляння майнових та ресурсних платежів, а також місцевих податків і зборів. Матеріал викладено з урахуванням положень Податкового кодексу України та інших нормативних актів. Посібник призначений для студентів вищих навчальних закладів економічних спеціальностей, викладачів, аспірантів.
Адміністрування податків та обов’язкових платежів: навч. посібник / А. С. Крутова, І. С. Андрющенко ; Харк. держ. ун-т харч. та торгівлі. – Харків: Видавець Іванченко І.С., 2014. – 137 с.
Навчальний посібник розкриває сутність адміністрування податків та обов’язкових платежів в Україні. Висвітлюються питання обліку платників податків та податкових надходжень, порядок погашення податкового боргу, контроль діяльності податкових органів, види та підстави проведення податкових перевірок, відповідальність за порушення податкового законодавства. Матеріал викладено з урахуванням положень Податкового кодексу України та інших нормативних актів. Посібник призначений для студентів вищих навчальних закладів економічних спеціальностей, викладачів, аспірантів.
Крутова А.С., Лачкова Л.І., Лачкова В.М. Управління фінансовою санацією підприємств: навч. посібник. – Харків: Видавець ФОП Іванченко І.С., 2014. – 148 с.
В посібнику розглядається теорія і практика управління фінансовою санацією підприємства. Зміст навчального посібника відповідає типовій програмі навчальної дисципліни «Управління фінансовою санацією підприємства» для студентів спеціальності 8.03050801 «Фінанси і кредит», що дозволяє сформувати у студентів сучасні знання щодо змісту фінансової санації та потреби в управлінні нею. Посібник містить практичні та ситуаційні завдання, що втілює у собі зміст практичних занять, розроблених до кожної теми.
Посібник буде корисним викладачам, аспірантам та всім, хто бажає професійно знати все про антикризове фінансове управління.
Крутова А.С., Шевчук І.Л., Янчев А.В. Бюджетна система: електр. посіб. для дистанц. навчання.
У навчальному посібнику розкриваються теоретичні аспекти щодо сутності таких категорій, як «бюджет», «державний бюджет», «місцеві бюджети», охарактеризовано склад і принципи організацій бюджетної системи України на сучасному етапі її розвитку, розглянуто засади законодавчого регулювання бюджетного процесу та організацію систем доходів, видатків та кредитування державного та місцевих бюджетів, окреслено проблеми міжбюджетного регулювання та надання міжбюджетних трансфертів відповідно до змін, що відбулися у зв’язку з прийняттям нової редакції Бюджетного кодексу України, а також проаналізовано вплив основних видів бюджетних видатків на розвиток економіки. Зміст посібника відповідає типовій програмі дисципліни «Бюджетна система». Навчальний посібник призначено для студентів вищих навчальних закладів за напрямом підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит», аспірантів, викладачів, наукових і практичних працівників та інших зацікавлених осіб.
Ставерська Т.О. Андрющенко І.С. Бюджетування діяльності суб’єктів господарювання: електр. посіб. для дистанц. навчання.
У навчальному посібнику розглядається сутність бюджетування, етапи його реалізації, участь в системі управління підприємством. Висвітлено передумови та причини впровадження бюджетування, розкрито проблеми, пов’язані із його застосуванням. Докладно охарактеризовано механізми здійснення основних етапів бюджетування як управлінської технології (бюджетного планування, організації, мотивації, контролю та регулювання). Навчальний посібник рекомендується для студентів економічних спеціальностей.
Близнюк О.П. Фінансовий ринок: курс лекцій стисл. для студентів галузі знань 0305 «Економіка та підприємництво» напряму 6.030508 «Фінанси і кредит». – Х.: ХДУХТ, 2014. – 176 с.
Курс лекцій охоплює основні теми дисципліни «Фінансовий ринок» відповідно до навчального плану підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» напряму 6.030508 «Фінанси і кредит». В курсі розкриваються теоретичні та практичні аспекти функціонування й розвитку фінансового ринку в сфері економічних відносин, взаємозв’язки між джерелами формування фінансових ресурсів та напрями їх використання. Вивчаються особливості функціонування різних сегментів та суб’єктів фінансового ринку, надається характеристика фінансового посередництва, особливостей обігу різних видів фінансових інструментів, видів, форм і методів регулювання фінансового ринку в Україні. Розраховано на студентів економічних напрямів і спеціальностей.
Кропівцова Н.І., Янчев А.В. Казначейські операції: навч. пос. – Х.: Видавець Іванченко І.С., 2014. – 162 с.
У посібнику висвітлено історію оновлення та розвитку Державної казначейської служби України, розглянуто повноваження Державної казначейської служби України як учасника бюджетного процесу, її склад, структуру та функції. Для характеристика управління фінансовими ресурсами держави в системі органів ДКСУ представлено порядок ведення бухгалтерського обліку касового виконання бюджетів за доходами і видатками та порядок визначення результатів виконання бюджетів, надано характеристику фінансової звітності про виконання бюджетів та розглянуто роль органів ДКСУ в системі державного фінансового контролю. У посібнику наведено контрольні запитання, тести, задачі та інші практичні завдання для перевірки знань студентів з курсу. Посібник розроблено на основі новітніх науково-методичних розробок, відповідно до нормативно – правових актів державного регулювання казначейського обслуговування бюджетів.
Кропівцова Н.І. Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва: електронний посібник з візуальним супроводом для дистанційного навчання.
Викладено теоретичний та практичний матеріал для самостійного формування базових знань з основ фінансової діяльності суб ‘єктів підприємництва; порядку формування власного капіталу підприємницьких структур; класифікації внутрішніх джерел фінансування підприємництва; змісту, призначення та основних завдань дивідендної політики; порядку фінансування суб’єктів підприємництва за рахунок позичкового капіталу; фінансових аспектів реорганізації підприємств; порядку фінансування інвестиційної діяльності; завдань та принципів оцінки вартості капіталу; фінансової діяльності суб’єктів підприємництва у сфері зовнішньоекономічних відносин; фінансового контролінгу та бюджетування діяльності суб’єктів підприємництва.
Кропівцова Н.І. Казначейські операції: електронний посібник з візуальним супроводом для дистанційного навчання.
У посібнику висвітлено історію оновлення та розвитку Державної казначейської служби України, розглянуто повноваження Державної казначейської служби України як учасника бюджетного процесу, її склад, структуру та функції. Для характеристика управління фінансовими ресурсами держави в системі органів ДКСУ представлено порядок ведення бухгалтерського обліку касового виконання бюджетів за доходами і видатками та порядок визначення результатів виконання бюджетів, надано характеристику фінансової звітності про виконання бюджетів та розглянуто роль органів ДКСУ в системі державного фінансового контролю. У посібнику наведено контрольні запитання, тести, задачі та інші практичні завдання для перевірки знань студентів з курсу. Посібник розроблено на основі новітніх науково – методичних розробок, відповідно до нормативно-правових актів державного регулювання казначейського обслуговування бюджетів.
Фінанси: навч. посіб., рек. МОН України (лист № 1/11-8082 від 28.05.2012 р.) // Крутова А.С., Близнюк О.П., Лачкова Л.І. та ін. – Харків: Вид-во «Лідер», 2013. – 560 с.
Розкриваються теоретичні засади функціонування й розвитку фінансів, складові фінансової системи держави, форми і види фінансових ресурсів, фінансовий механізм, системи управління державними фінансами в Україні та державах з розвинутою ринковою економікою. Розглядаються бюджетна система та бюджетна політика, структура доходів і видатків, державного бюджету, місцеві фінанси, управління державним боргом, соціальні позабюджетні фонди, їх роль у фінансовій системі. До кожної теми додається практикум, який складається з плану семінарського заняття, тем рефератів, тестів, контрольних запитань, задач та практичних завдань. Навчальний посібник відповідає нормативній програмі курсу «Фінанси».
Mechanisms for ensuring innovative development of entrepreneurship. Monograph. Edited by T. Staverska, O. Mandych. – Tallinn: Teadmus OÜ, 2022. 380 p.
ISBN 978-9916-9859-2-2
In the monography considered the conceptual aspects of system support for the innovative development of business entities; the results of monitoring were studied and diagnostics of modern problems of innovative development of business entities were carried out; financial mechanisms for ensuring the innovative development of business entities have been worked out and strategic analytical support for the innovative development of business entities. The management toolkit for ensuring the innovative development and digitalization of business entities is presented, as well as elaborated recommendations on the legal regulation of the innovative development of business structures. Keywords: financial sphere, innovations, entrepreneurship, innovative development, digitalization, management mechanisms, strategic management tools, competitive development of enterprises, business efficiency.
  Управління інвестиційною діяльністю в системі фінансового забезпечення інноваційного розвитку торговельних підприємств: монографія / О. О. Нестеренко, О. М. Єгорова, О. П. Близнюк та інші. Харків: Видавець Іванченко І. С., 2021. 236 с. ISBN 978-617-8059-24-8.
У монографії розвинено понятійно-категоріальний апарат теорії інвестицій та інвестиційної діяльності в системі фінансового забезпечення інноваційного розвитку торговельних підприємств. Обґрунтовано концептуальну модель управління інвестиційною діяльністю підприємств торгівлі на засадах системного, процеснофункціонального та операційного підходів. Розроблено науково-методичний підхід до експрес-аналізу інвестиційної привабливості торговельних підприємств за групами цільових критеріїв. Надано комплексну оцінку інвестиційної привабливості підприємств торгівлі за допомогою аналізу конкурентних переваг та недоліків інвестиційної діяльності в розрізі реальних і фінансових інвестицій. Обґрунтовано методику інтегральної оцінки рівня потенціалу інвестиційно-інноваційного розвитку, запропоновано науково-методичний підхід до формування моделі стратегічного управління потенціалом інвестиційно-інноваційного розвитку та коригування вектору інвестиційної траєкторії в системі інноваційного розвитку торговельних підприємств. Розроблено матрицю вибору стратегій управління інвестиційними ризиками з метою їх нейтралізації та мінімізації в процесі управління портфелями реальних і фінансових інвестицій торговельного підприємства. Для науковців, викладачів, керівників і фахівців торговельних підприємств, аспірантів, студентів економічних спеціальностей закладів вищої освіти. .
Системне забезпечення економічної активності та сталого розвитку суб’єктів підприємницької діяльності: колективна монографія/ За заг. ред. Н.Б. Кащеної та Т.О. Ставерської;Харківський держ. ун-т харч. та торг. –Х. : Видавець Іванченко І. С., 2020. – 390 с.
ISBN 978-966-405-510-6.
В колективній монографії відображено результати науково-дослідної роботи «Організаційно-методологічні аспекти удосконалення фінансових механізмів забезпечення сталого розвитку підприємств торгівлі (державний реєстраційний номер 0118U007223). Монографія представляє авторський підхід колективу науковців до вирішення актуальних питань системного забезпечення економічної активності та сталого розвитку суб’єктів підприємницької діяльності. Обґрунтовано концептуальні засади системного забезпечення активізації економічної діяльності та розвитку підприємницьких структур; здійснено моніторинг сучасних проблем їх економічного зростання; розвинуто підходи до удосконалення управлінського інструментарію та правового регулювання систем забезпечення економічної активності та сталого розвитку підприємств; визначено стратегічні орієнтири активізації економічної діяльності та розвитку суб’єктів підприємницької діяльності. Призначена для науковців, викладачів, керівників і фахівців підприємств, студентів економічних спеціальностей закладів вищої освіти.
Ставерська Т.О. Фінансові механізми забезпечення сталого розвитку підприємств торгівлі: монографія / Харк. держ. ун-т харчування та торгівлі. – Х.: Видавець Іванченко І.С., 2019. – 275 с.
ISBN 978-617-7675-98-2.
Глобалізація кризових явищ в економіці, суспільстві, політиці, навколишньому середовищі обумовила актуалізацію питань забезпечення сталого розвитку всіх рівнів ієрархії суспільних формацій. Монографію присвячено виявленню проблемних аспектів та науковому обґрунтуванню теоретичних і методологічних постулатів формування фінансового механізму сталого розвитку підприємств торгівлі. В монографії розроблено теоретико – методологічні та організаційні положення, науково-методичний інструментарій і практичні рекомендації щодо вибору інструментів і важелів формування механізму забезпечення сталого розвитку підприємств торгівлі та визначення індикаторів сталості, що сприяють, на відміну від діючих концепцій, досягненню стратегічних цілей сталого розвитку підприємств за рахунок підвищення рівня конкурентоспроможності, екологізації бізнесу, зростання соціальної відповідальності, залучення інституціональних партнерів із одночасним збереженням достатнього рівня фінансової безпеки підприємства.
THEORETICAL AND PRACTICAL ASPECTS OF MANAGING COMMERCIAL ACTIVITY: monograph/ H.Lysak, A.Krutova, О.Kruhlova, O.Kot, T.Staverska, I.Kovyakh. / Higher School of Social and Economic. – Przeworsk: WSSG, 2019. – 220 p.
ISBN 978-83-937354-3-3
The monograph summarizes and systematizes theoretical, scientific methodological and practical materials on management of a trading enterprise’s commercial activity. It provides the theoretical propositions and methodical guidance tools for managing commercial activity, supplies the system of indicators to evaluate a wholesale trade enterprise’s commercial activity, and offers a model for positioning a trading enterprise in the value priority system of those who participatein commercial relations. It gives practical recommendations for the development of a portfolio of activities to improve a trading company’s commercial activity. Recommended for trade professionals, managers, academics, graduate and undergraduate students of economic specialties.
Фінансові механізми антикризового управління: сучасні реалії та стратегічні орієнтири : колективна монографія / За заг. ред. А. С. Крутової; – Х. : Видавець Іванченко І. С., 2018. – 281 с.
ISBN 978-617-7675-31-9.
В колективній монографії відображено результати науково-дослідної роботи «Методологія та організація антикризового управління підприємством в умовах глобалізації» (№ держреєстрації 0116U008449). Монографія представляє комплексний підхід колективу авторів до вирішення теоретичних та прикладних питань управління підприємством в умовах кризи. В роботі удосконалено теоретично-методичний базис антикризового управління, визначено ефективні методи та важелі фінансового механізму антикризового управління, сформульовано стратегічні орієнтири антикризового управління.
Призначена для науковців, викладачів, керівників і фахівців торговельних підприємств, студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів.
Нестеренко О.О. Інтегрована звітність: теорія, методологія, практика : монографія. – Х. : Видавець Іванченко І. С., 2018. – 410 с.
ISBN 978-617-7675-21-0
Сучасним інструментом розкриття інформації про наслідки та перспективи діяльності підприємств з метою досягнення глобальних цілей сталого розвитку є інтегрована звітність, яка потребує удосконаленого підходу до налагодження облікового процесу. Монографію присвячено виявленню проблемних аспектів формування інтегрованої звітності підприємств України в умовах розвитку інноваційної економіки та науковому обґрунтуванню методологічних положень щодо їх вирішення з урахуванням зростаючих інформаційних потреб інвесторів та відсутності уніфікованих підходів до визначення показників інтегрованої звітності. В монографії розроблено теоретико-методологічні та організаційні положення, науково-методичний інструментарій і практичні рекомендації щодо визначення набору показників та методики складання інтегрованого звіту, що сприяють, на відміну від діючих концепцій, досягненню стратегічних цілей сталого розвитку підприємств за рахунок підвищення рівня конкурентоспроможності, вартості бізнесу, реалізації політики корпоративної соціальної та екологічної відповідальності, залученню інституціональних інвесторів та задоволенню інформаційних запитів стейкхолдерів.
Управління фінансовою безпекою підприємства торгівлі в умовах невизначеності : колективна монографія / За заг. ред. А.С. Крутової – Х. : Видавець Іванченко І.С., 2017. – 264 с.
ISBN 978-617-7377-47-3.
В колективній монографії відображено результати науково-дослідної роботи “Управління фінансовою безпекою підприємств торгівлі” (№ ДР 0114U006526). В роботі удосконалено понятійний апарат управління фінансовою безпекою підприємства; систематизовано загрози та обгрунтовано критерії і індикатори оцінки фінансової безпеки. Визначено напрямки удосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення, розроблено модель формування фінансово-економічного механізму управління забезпеченням фінансовою безпекою підприємств торгівлі із застосуванням матриці прийняття рішень; обгрунтовано критерії аналізу стратегічних альтернатив та вибір стратегії управління безпекою підприємств.
Призначена для науковців, викладачів, керівників і фахівців торговельних підприємств, студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів.
Близнюк О.П. Брезинська А.П., О.М. Іванюта Управління фінансовими ресурсами підприємств роздрібної торгівлі / О.П. Близнюк, А.П. Брезинська, О.М. Іванюта О.П.– Харків, Видавець Іванченко І.С., 2016. – 253 с.
ISBN 978-617-7377-12-1
У монографії обґрунтовано теоретичні засади та розроблено методичний інструментарій управління фінансовими ресурсами підприємств роздрібної торгівлі. Визначено сутнісні характеристики, функції та удосконалено класифікацію фінансових ресурсів підприємств торгівлі з урахуванням галузевих особливостей. Обґрунтовано концептуальну, базову та логістичну моделі управління фінансовими ресурсами торговельних підприємств. Досліджено макроекономічні тенденції формування та використання фінансових ресурсів підприємств торгівлі України. Розроблено науково-методичний підхід до інтегральної оцінки ефективності управління фінансовими ресурсами. Удосконалено методичний підхід до оцінки ринкової вартості підприємства роздрібної торгівлі. Для науковців, викладачів, керівників і фахівців торговельних підприємств, студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів.
Чумак О.В., Андрющенко І.С. Управління витратами в інформаційно-аналітичній системі підприємств ресторанного господарства: монографія / О.В. Чумак, І.С. Андрющенко. – Харків : Видавець Іванченко І.С., 2016. – 268 с.
ISBN 978-617-7377-37-4
У монографії обґрунтовані теоретичні положення і подані науково-практичні рекомендації щодо управління витратами операційної діяльності в інформаційно – аналітичній системі підприємств ресторанного господарства. Розвинуто понятійний апарат теорії управління витратами та їх класифікацію. Представлено теоретико-методичні положення інформаційно-аналітичного забезпечення та науково – методичний підхід до формування стратегії управління витратами операційної діяльності підприємств ресторанного господарства. Розкрито концептуальні засади формування моделі системи управління витратами й визначено аналітичний інструментарій щодо моделювання поведінки витрат стосовно їх оптимізації в підприємствах ресторанного господарства.
Гросул В.А., Жилякова О.В. Механізм управління антикризовою стійкістю підприємства на основі методології когнітивного моделювання// Economic efficiency of business in the conditions of unstable economy: Collective monograph – Aspekt Publishing, Taunton, MA, United States of America, 2015. – P.37-45
Колективна монографія видається в рамках наскрізної теми дослідження «Покращення управління підприємств різних організаційних форм в умовах фінансової та економічної нестабільності», державний реєстраційний номер 0114U006193. Досліджено сутність концепції соціально-економічного розвитку суспільства, йогохарактер і конкретні модифікації. Також були досліджені специфіка механізму сталого розвитку економічних систем на державному рівні, за секторами економіки і підприємствами різних галезей. Проаналізовано механізм соціального та економічного розвитку підприємств. Колективна монографія призначена для політиків, науковців, підприємців, викладачів, аспіранти, студенти і всіх, хто цікавиться питаннями формування механізму ефективного регулювання підприємницької діяльності.
Ставерська Т.О., Сідорова Т.О. Фінансове прогнозування і планування прибутку торговельних підприємств : монографія / Т.О. Ставерська, Т.О. Сідорова. – Харків, Видавець Іванченко І. С., 2015. – 141 с.
ISBN 978-617-7033-87-4
У монографії застосовано системний підхід до фінансового прогнозування і планування діяльності підприємств; формалізовано прибуток підприємства як об’єкт фінансового прогнозування і планування, обґрунтовано концепцію удосконалення фінансового прогнозування і планування прибутку торговельних підприємств. Запропоновано методичний підхід до ієрархічного фінансового прогнозування і планування; проведено оцінку інформаційної ємності звіту про фінансові результати підприємства; діагностовано фінансові результати торговельних підприємств як об’єктів прогнозування і планування. У дослідженні апробовано методичний підхід до ієрархічного фінансового прогнозування і планування; удосконалено методичний підхід до прогнозування і планування звіту про фінансові результати; обґрунтовано сценарний підхід до прогнозування і планування прибутку підприємств. Для науковців, викладачів, керівників і фахівців торговельних підприємств, студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів.
Ефективність системи управління підприємством: теоретико-методологічні аспекти та механізми реалізації: Монографія /за ред. Г.О. Дорошенко. – Х.: Видавництво «НТМТ», 2014 р. – 352 с.
ISBN 978-966-346-660-6
Лист за грифом МОНУ № 7/11-5155 від 15.09.13 р.
Тематика монографії заснована на постулаті про те, що ефективне управління є запорукою прибуткової діяльності підприємства. У колективному науковому дослідженні проаналізовані питання, пов’язані з такими аспектами менеджменту як управління мотивацією, знаннями, інформацією, процесом прийняття рішень, лояльністю клієнтів, грошовими потоками і ризиками, а також з економіко-правовими та методичними засадами обліку операцій розрахунків з працівниками та управлінського аналізу реалізованої продукції. При написанні монографії автори прагнули максимально використати системний підхід, відповідно до якого предмет, що вивчається, представляє собою систему знань з їх логічними зв’язками, послідовністю, направленістю. Ця монографія написана професіоналами для професіоналів. Її можна рекомендувати менеджерам та власникам підприємств, крім того, подана інформація буде цікавою для студентів економічних спеціальностей, аспірантів, викладачів економічних спеціальностей.
Шевчук І.Л., Ставерська Т.О. Фінансова безпека у системі економічної безпеки держави (Глава 1.31) // Економічна безпека в умовах глобалізації світової економіки: [колективна Е45 монографія у 2 т.]. – Дніпропетровськ: «ФОП Дробязко С.І.», 2014. – Т. 1. – 466 с. – С. 286-298
ISBN 978-966-97392-7-8
В колективній монографії розглядається широкий спектр актуальних проблем економічної та соціальної безпеки на всіх рівнях системи: держава – регіон – бізнес – особа, з урахуванням досвіду та специфіки країн СНД. Розглядаються теоретичні та прикладні основи організації економічної безпеки. Проаналізовано найважливіші складові економічної безпеки (сировинно-ресурсну, енергетичну, фінансову, воєнно-економічну, технологічну, продовольчу, зовнішньоекономічну, криміналістичну) та окремі аспекти: (фінансовий, соціальний, демографічний, екологічний, інноваційний). Особлива увага надається економічному аспекту процесу глобалізації та участі у ньому країн СНД. Колективна монографія призначена для політиків, науковців, підприємців, викладачів, аспірантів, студентів та всіх, хто цікавиться питаннями економічної безпеки.
Краснокутська Н.С., Лачкова В.М. Управління комерційними ризиками підприємств роздрібної торгівлі: монографія. – Харків: Видавець ФОП Іванченко І.С., 2014. – 145 с.
ІSBN 978-617-7033-59-1
У монографії систематизовано накопичений досвід та наведено теоретичне узагальнення щодо визначення сутності ризику, виділено його особливості як об’єкта управління, розроблено класифікацію комерційних ризиків підприємств роздрібної торгівлі, досліджено вплив галузевих чинників ризику, визначено стан і особливості управління комерційними ризиками, обґрунтовано систему ключових індикаторів і науково-методичний підхід до оцінки комерційних ризиків підприємств роздрібної торгівлі, розроблено модель прийняття рішень щодо вибору типу і виду методів управління комерційними ризиками та інтегровану систему управління ними на підприємствах роздрібної торгівлі.
Крутова, А. С. Інформаційне забезпечення управління інноваційною діяльністю : монографія / А. С. Крутова, А. В. Янчев, Л. Ю. Курбетдінова. – Симферопіль : ДИАЙПИ, 2013. – 180 с.
Проаналізовано сучасні тенденції і проблеми формування інформаційного забезпечення системи управління інноваційною діяльність з урахуванням специфіки підприємств харчової промисловості. Проведено аналіз законодавчої інноваційної діяльності в Україні, досліджено міжнародну практику управління інноваційною діяльністю. Наведено удосконалену класифікацію інновацій за макро- і мікроекономічними напрямами інноваційного розвитку; розроблено аналітичну картку обліку інноваційних проектів з кодуванням основних характеристик інновації, яку покладено в основу побудови структури основного бюджету інноваційно – активного підприємства харчової промисловості; запропоновано аналітичний інструментарій для оцінки ефективності інноваційних проектів.
Фролова Л.В. Управління рентабельністю в підприємствах ресторанного господарства: монографія / Л.В. Фролова, Л.Ю. Самусєва. – Донецьк: Вид-во «Ноулідж» (донецьке відділення), 2013. – 254 с.
У монографії розкрито теоретичні, методичні та практичні положення щодо рівня та ефективності управління рентабельністю в підприємствах ресторанного господарства. Розроблено концептуальний підхід до управління рентабельністю підприємств ресторанного господарства; а також типи стратегії управління рентабельністю підприємств ресторанного господарства та відповідні напрями її реалізації на основі визначення стратегічної орієнтації; запропоновано моделі залежності рівня рентабельності реалізації від показників-факторів; уточнено та систематизовано класифікацію резервів збільшення рентабельності підприємств ресторанного господарства. Для науковців, керівників та фахівців-менеджерів, викладачів, аспірантів, студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів.