Відкрита лекція за темою «Основні поняття теорії надійності: терміни та визначення»

6 вересня  у форматі он-лайн відбулася відкрита лекція старшого викладача кафедри автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій, кандидата технічних наук Нечитайло Юлії Анатоліївни з дисципліни «Надійність та відмовостійкість комп’ютерних систем» за темою «Основні поняття теорії надійності. Терміни та визначення», проведена для студентів Навчально-наукового інституту «Кіберпорт» 4 курсу спеціальності 123 «Комп’ютерна інженерія».

Метою відкритої лекції було ознайомити студентів з основними поняттями теорії надійності. Заняття розпочалося з привітання та заклику про дотримання заходів безпеки. Для кращого сприйняття нового теоретичного матеріалу використовувалася презентація Power Point. Викладачем визначено основні завдання теорії надійності, а також оцінено причини, що визначають підвищену увагу до проблем надійності комп’ютерних систем. В лекції  наведено стандартизовані визначення показників надійності. Висвітлено питання  працездатності систем та їхніх елементів, а саме класифікаційні ознаки, значення та види відмов. В процесі доповіді лектор наголосила, що поняття надійності є фундаментальним поняттям, яке охоплює всі сторони технічної експлуатації елементів і систем. У свою чергу, надійність є складовою частиною більш широкого поняття – ефективності, тобто властивістю системи виконувати задані функції з необхідною якістю. Особливу увагу було приділено основним напрямам робіт з підвищення надійності. Наприкінці лекції викладач запропонувала здобувачам обрати з тем для самостійного опрацювання ті, які будуть цікаві кожному зі студентів, а також нагадала про необхідність повсякчас дбати про безпеку.

Лекція за структурою та методикою викладання повною мірою відповідає вимогам вищої школи. Лекційний матеріал вдало збалансовано, темп викладу матеріалу помірний. Використано методику «перевернутий клас», коли здобувачі мають змогу заздалегідь ознайомитися з матеріалом, оскільки весь лекційний матеріал розміщено на курсі «Надійність та відмовостійкість комп’ютерних систем» на платформі http://moodle.btu.kharkiv.ua, а вже на занятті поставити питання, висловити свою думку щодо тематики лекції. Також здобувачі за бажанням можуть підготувати доповідь за темами для самостійного опрацювання, що вказані в силабусі, розташованому на платформі Moodle. Здобувачі освіти випускного курсу бакалаврату активно співпрацювали з лектором, відчувалася взаємодія викладача з аудиторією. Лектор у доступній формі розкрила зміст кожного питання. Високу якість лекції забезпечило повноцінне використання презентації Microsoft PowerPoint та ілюстративного матеріалу.

Лекцію відвідали науково-педагогічні працівники кафедри:  зав. каф., доц. Демченко Катерина Вікторівна, д.т.н., проф. Тимчук Сергій Олександрович, к.т.н., доц. Абраменко Іван Григорович, к.т.н., доц. Піскачова Ірина Вікторівна.

Під час обговорення на засіданні кафедри усі викладачі, що були присутні на відкритій лекції,  оцінили її позитивно.

У результаті обговорення фахівці дійшли до спільного висновку, що мета лекції досягнута, лекція проведена на досить високому науково-методичному рівні та відповідає сучасним вимогам вищої школи.

Доктор технічних наук С. О . Тимчук.