III Щорічний форум «АПК-2023: війна, євроінтеграція, екологічні і кліматичні виклики, якість життя»
23 лютого 2023 року відбувся III щорічний форум з агроекології, на якому взяли активну участь магістри 1 року навчання за спеціальністю 101 «Екологія» (Боярська Т., Волкова М., Висоцька Р., Нікітченко Д.). Захід традиційно організовує Асоціація професіоналів довкілля ПАЕУ та Офіс сталих рішень, спільно з ТПП України за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Зважаючи на надзвичайну важливість питань відновлення ґрунтів, води, біорізноманіття, форум було проведено у форматі онлайн, щоб дати можливість всім зацікавленим зробити внесок у пошук рішень для посилення екологічної, економічної та продовольчої безпеки. Зруйноване війною довкілля і євроінтеграція, продовольча криза у світовому просторі, а також динамічні зміни клімату – все це робить порядок денний традиційної щорічної події особливо гострим і «на часі».
На початку відкриття форуму Людмила Циганок, засновниця проєкту, президентка Асоціації PAEU акцентувала: «Окремим викликом для АПК стала війна в Україні та нещадне руйнування ґрунтів, мінне забруднення, знищення біорізноманіття. Експерти кажуть, що зараз світу потрібна друга революція, яка охопить не лише існуючі методи вирощування, а й звички споживання та всю нашу харчову економіку. Це має залучити фермерів, роздрібних торговців, уряди та споживачів. Під час сільськогосподарської революції минулого століття було запропоновано лише одне майбутнє: індустріалізація. У цьому столітті буде безліч альтернатив і комбінацій нових і стародавніх технологій, і всі вони мають своє місце».
Цьогорічний форум передбачав три сесії, а саме: Стратегічну (Вектори. Перепони. Можливості), Прикладну (Сесія обміну досвідом) і Кейси (Кращі приклади стійкого розвитку в АПК). Актуальність тем форуму підтверджують понад 600 зареєстрованих учасників з усіх куточків України, з них понад 300 разом з запрошеними експертами протягом 8 годин робочого марафону напрацьовували рішення для екотрансформації агросфери, зокрема про політику ЄС у 2022-23 рр. щодо реалізації EU Green Deal, біорізноманіття та розвиток органічного виробництва, перспективи вуглецевого землеробства в Європі і місце України, кращі європейські практики відновлення довкілля, збереження води, лісів, які може запозичити сьогодні Україна, спектр порушень в АПК під призмою виконання екологічного законодавства та вплив війни.
У першій стратегічній сесії експерти зробили акцент на тому, що не треба добудовувати щось до старого, шукати рішення в технологіях минулого, а варто будувати нове, сучасне і стійке господарство і саме інтегровані рішення – ключ до системного підходу до енергоспоживання підприємств АПК, енергоефективності та енергозбереження. Євроінтеграція залишається пріоритетним завданням для українського агробізнесу. ЄС однозначно буде наполягати на русі України зеленим шляхом, кліматично адаптованому сільському господарстві, органічному виробництві.
Владислав Дудар, офіцер відділу Управління екологічної безпеки та протимінної діяльності Міністерства оборони України представив потужну і інформативну презентацію про вибухонебезпечні залишки війни і їх вплив на довкілля, зокрема, яке забруднення ґрунтів дають вибухи сьогодні, як визначають ступінь їх забруднення, про забруднення важкими металами, як ґрунт стає вибухонебезпечним тощо. Отримана інформація може стати дуже цінним надбанням під час навчання фахівців екологів, а також підґрунтям для нових науково-дослідних робіт з відновлення та нейтралізації забруднень ґрунтів і довкілля.
В сесії обміну досвідом бізнесу було презентовано кращі реалізовані проекти, зокрема начальник відділу зі зв’язків з інвесторами та сталого розвитку компанії «Астарта» Павло Попов, поділився досягненнями регенеративного землеробства, представив розробку практик для покращення якості і здоров’я ґрунту, напрацювавши рекомендації для декарбонізації в сфері, зменшення використання добрив тощо. Марта Трофімова, менеджерка зі сталого розвитку в «Кернел», розповіла про підходи до корпоративного кліматичного управління в компанії, реалізовані ESG-проекти під час війни, роль «Кернел» на міжнародній кліматичній арені.
Наприкінці форуму у завершальній сесії форуму експерти представили кращі приклади стійкого розвитку в АПК, а саме: анаеробне зброджування та синтез біогазу як важлива складова сталого розвитку АПК, порядок реєстрації пестицидів і агрохімікатів в Україні, шляхи зменшення пестицидного навантаження та кількості хімічних добрив, поради і приклади розрахунку вуглецевого сліду в продукції при різних методах землеробства, як агробізнес може використовувати дані гідрометцентру, щоб впливати на врожайність і запобігти збиткам, які спричинюють зміни клімату та ін.
Переглянути відеозаписи форуму можна за посиланнями:
https://youtu.be/-qF6TEIGdc – І частина
https://youtu.be/-Enj6dyIUWw – І частина
Безмежно вдячні асоціації професіоналів довкілля ПАЕУ за можливість долучитися до заходу і ознайомлення майбутніх фахівців екологів з реальною ситуацією у сфері АПК, ефективними проєктами і кейсами з екотрансформації агросфери.
To be continued…
Є.А. Криштоп
доцент кафедри екології
та біотехнологій в рослинництві