Утворення кафедриІсторична довідка кафедри ОТСІсторична довідка кафедри СГМІсторична довідка кафедри ІТ
Кафедра агроінженерії є структурним підрозділом факультету мехатроніки та інжинірингу Державного біотехнологічного університету. Кафедру утворено шляхом об’єднання кафедри оптимізаціії технологічних систем та кафедри сільськогосподарських машин та інжинерії твариннцтва (наказ ДБТУ від 24.01.2025 № 01-01/24)
В 1932 році у Харківському інституті механізації та електрифікації сільського господарства була створена кафедра Експлуатації машинно-тракторного парку. Її основним засновником був академік Свірщевський Б.С. Активну участь в її становленні приймав професор Фере М.Є., який працював на кафедрі до 1940 року.
Матеріально-технічна база кафедри в період 1932-1941 рр. була обмежена приладами для тягових випробувань машино-тракторних агрегатів: динамографи Шефера-Буденберга, Амслера, Горячкіна та мірне колесо.
У період Великої Вітчизняної війни інститут було евакуйовано до м. Ташкент.
Напрями дсліджень науковців кафедри:
Академік Горячкін В.П. довів, що для порівняння роботи, виконаної різними способами, необхідно установити: витрати капіталу, вартість машинної роботи, результати чи переваги машинної роботи.
Академік Свірщевський Б.С. визначив основні показники ефективності використання машинно-тракторного парку, розробив групу показників оцінки використання МТП: рівень механізації, річний виробіток на 1 умовний трактор, коефіцієнт використання тракторного парку та інші.
Професор Кіртбая Ю.К. проаналізував питання динаміки тягового опору сільськогосподарських машин та докладно розглянув закономірності якості робіт в залежності від різних факторів.
Післявоєнний розвиток кафедри почався з 1951 р. під керівництвом доцента Буланенка Ф.М.
Завідувачі кафедри у хронологічної послідовності з 1964 по 2017 роки
У 1969 році при кафедрі створена перша серед навчальних закладів лабораторія технічного обслуговування тракторів і сільськогосподарських машин, що дало можливість розроблення лабораторних робіт та їх викладання. В цей час на базі навчального центру Учгоспу ім. 1 травня побудована лабораторія, яка була оснащена сучасною технікою того часу, що сприяло підготовці кваліфікованих спеціалістів для сільськогосподарських підприємств.
Із 1973 року колектив кафедри під керівництвом доцентів Слободюка В.Я. і Макеєва М.З. починає розробляти нові технології і засоби для внесення мінеральних та органічних добрив. У 1984 році при кафедрі під керівництвом професора Євсюкова Т.П. створена проблемна лабораторія «Механізація внесення добрив», розробки якої захищені більше 50 авторськими свідоцтвами на винаходи, та багато з них були впроваджені у виробництво.
Починаючи з 1973 року під керівництвом проф. Слободюка В.Я., виконавцями Джолосом П.А., Фесенком Г.В., Чигриним А.Г, Романюком Г.С., Шерстюком В.С. були розроблені та впроваджені у виробництво технології та засоби механізації з внесення твердих мінеральних добрив поверхневим та локальним способами.
Від 1983 року під керівництвом доц. Макеєва М.З., виконавцями Зайцевим А.С., Анікєєвим О.І., Романашенком О.А., Красноруцьким О.М. були розроблені та впроваджені у виробництво кузовний розкидач та валкувач-розкидач твердих органічних добрив які широко використовувались у господарствах Бєлгородської області.
Під керівництвом проф. Євсюкова Т.П. та виконавцями доц. Руденком П.Ф. Пастуховим В.І., Калюжним О.Д., та іншими були розроблені та впроваджені у виробництво засоби механізації для внесення рідких мінеральних добрив з поливною водою у господарствах Харківської області.
У той же час старший науковий співробітник Мельник В.І. розробив та впровадив у виробництво стрічковий спосіб внесення гербіцидів локальним способом при сівбі технічних культур.
Під керівництвом проф. Слободюка В.Я. було підготовлено та захищено 5 кандидатських дисертацій за тематикою – засоби механізації внесення твердих мінеральних добрив. Під керівництвом доц. Макєєва М.З. було підготовлено та захищено 3 кандидатські дисертації за тематикою – засоби механізації внесення твердих органічних добрив. Під керівництвом проф. Євсюкова Т.П. було підготовлено та захищено 4 кандидатські дисертації за тематикою – засоби механізації внесення рідких мінеральних добрив з поливною водою.
Розвиток нових галузей математики, зокрема лінійного програмування й обчислювальної техніки дозволив вирішувати ряд планових задач сільськогосподарського виробництва, що дало можливість збільшити кількість навчальних дисциплін на кафедрі та розширити нові можливості аналізу, управління та організації використання машино-тракторного парку.
З 1995 року на кафедрі розпочалося викладання дисципліни «Обґрунтування інженерних рішень», де у достатній мірі застосовується багатокритеріальний аналіз і системний підхід при розв’язанні інженерних задач.
У 1996 році колективом кафедри в співдружності з кафедрами інших вузів України виданий підручник з цієї дисципліні для вищих навчальних закладів.
У 1997 році кафедра поповнюється необхідним обладнанням для визначення якості механізованих процесів у землеробстві; обладнується лабораторія агрокваліметрїї і під керівництвом професора Ковтуна Ю.І. починається вивчення нової дисципліни для студентів «Агрокваліметрія». У 2000 році видається підручник «Агрокваліметрія» (автори: Ковтун Ю.І., Мазоренко Д.І., Пастухов В.І., Джолос П.А.).
Професором Ковтуном Ю.І. розроблена система параметрів технологічних умов та кількісних показників якості роботи машинних агрегатів в рослинництві.
Колектив кафедри експлуатації машинно-тракторного парку розробив методику оптимізації комплексів машин для виробництва сільськогосподарських культур за тріадою показників збереженості: біопотенціалу сільськогосподарських культур, ресурсів та екосистеми.
Перша, головна група показників, яка визначає доцільність, якість, строки роботи МТА, – характеризується величиною реалізації біологічного потенціалу сільгоспкультур, показує наскільки технічно можливе забезпечення виконання технологічних операцій і технологічного процесу в цілому, щоб отримати якомога більше рослинної продукції.
Друга група показників оптимізації МТА визначає ціну продукції, її собівартість не в людино-годинах чи грошових одиницях, а за кількістю затраченої енергії як минулої при виробництві насіння, добрив, машин так і безпосередньої при виконанні операції сільськогосподарською технікою.
Третя група показників, від якої залежить перспектива сільгоспвиробництва – це показники, які повинні визначати вплив певних факторів на екологічну систему, на довкілля людського існування.
Для визначення зазначених критеріїв застосовується математичне моделювання альтернативних комплектацій сільськогосподарських агрегатів з урахуванням імовірнісного характеру критеріїв на основі комплексу методів прийняття рішення про ефективність використання МТА.
У той же час колективом кафедри оновлюється та видається навчальний посібник «Довідник з машиновикористання в землеробстві» (Пастухов В.І., Чигрин А.Г., Анікєєв О.І., Циганенко М.О.), яким широко користуються науковці та студенти.
У 2000 році при кафедрі під керівництвом доцента Пастухова В.І. створюється науково-дослідна лабораторія оптимізації застосування сільськогосподарської техніки, напрямком діяльності якої є підвищення рівня землеробства шляхом удосконалення системи «Енергетичний засіб – сільськогосподарська машина – середовище – людина – структура підприємництва». З цього часу починається моделювання технологічних процесів рослинництва.
У 2004 році на кафедрі створюється науково-дослідна лабораторія «Машиновикористання в рослинництві», а у 2012р. – проблемна науково-дослідна лабораторія «Інженерія природокористування», яку очолив старший науковий співробітник Мельник В.І.
Зі зміною тенденцій розвитку засобів механізації для сільського господарства колектив кафедри оновлює навчальні підручники для виконання практичних занять, курсових та дипломних проектів, працює в напрямку видавництва нових монографій, навчальних посібників, підручників:
Колективом кафедри у 2008 році видано навчальний посібник «Інформаційне забезпечення сільськогосподарського виробництва»: Лютинський В.Л., Пастухов В.І., Рудницька Г.В.; ХНТУСГ. – 2008. – 242 с.
У 2009 році колективом кафедри видано «Транспортне забезпечення сільськогосподарського виробництва» навчальний посібник до курсового та дипломного проектування Тіщенко Л.М., Пастухов В.І., Зайцев А.С., Циганенко М.О., Романашенко О.А., Присяжна Л.П.; ХНТУСГ – Ч.1- 2009. – 172 c.
Колективом кафедри у В.Л. 2009 році видано підручник «Інженерна служба сільськогосподарського підприємства» у співаторстві Пастухов В.І., Романашенко О.А., Фесенко Г.В., Харченко С.О., Лютинський В.Л., Черкашина М.В., Присяжна Л.П.; ХНТУСГ ім. П. Василенка. – Ч.1: Організація та обгрунтування технічного забезпечення МТП. – 2009. – 147 c.,
У 2015 році колективом кафедри підготовлено та видано навчальний посібник Каталог сільськогосподарської техніки. За ред.. Тищенко Л.М., Мельника В.І. – 450 с.
У 2020 році підготовлений та видано підручник «Збірник методик з використання машин в землеробстві. Мельник В.І., Чигрин А.Г., Анікєєв О.І., Чигрина С.А., За ред. В.І. Мельника.
У 2020 році колективом кафедри видано монографію Технологічна блочно-варіантна система машиновикористання в землеробстві України. Частина 1. 183 с.
У 2020 році видано навчальний посібник. Експлуатація та сервіс техніки. Частина ІІ. Трактори. / С. О. Харченко, О. В. Адамчук, О. В Козаченко, М. В. Бакум, К. Г. Сировицький, М. М. Абдуєв, Ф. М. Харченко. За ред. С. О. Харченка. – 115 с.
У 2021 році видано І частину монографії. Качанов В.В., Мельник В.І., Артьомов М.П., Харченко С.О., Анікєєв О.І., Циганенко М.О., Романашенко О.А., Калюжний О.Д., Сировицький К.Г., Чигрина С.А., Гаєк Є.А. Технологічна блочно-варіантна система машиновикористання в землеробстві України. І частина. 192 с..
У 2021 році видано навчальний посібник. Експлуатація та сервіс техніки. Частина ІІ. Комбайни. / С. О. Харченко, О. В. Адамчук, О. В. Козаченко, М. В. Бакум, К. Г. Сировицький, М. М. Абдуєв, Ф. М. Харченко. За ред. С. О. Харченка. –2021. – 115 с.
У 2022 році видано ІІ частину монографії. Артьомов М.П., Мельник В.І., Качанов В.В., Харченко С.О., Анікєєв О.І., Циганенко М.О., Сировицький К.Г., Цехмейструк М.Г., Калюжний О.Д., Романашенко О.А., Гаєк Є.А., Панкова О.В., Чигрина С.А., Ільїна Н.О. Технологічна блочно-варіантна система машиновикористання в землеробстві України. Частина 2 «Комплекси машинно-тракторних агрегатів в рослинництві України та їх енергоємність».
На кафедрі впроваджено моделювання роботи машинно-тракторних агрегатів з дисципліни «Динаміка сільськогосподарських агрегатів».
На кафедрі викладаються дисципліни(основні напрямки навчальних дисциплін – інженерні): «Наукові дослідження за темою кваліфікаційної роботи», «Оптимізація технологічних систем АПК» «Експлуатація автомобілів. Технічна» (проф. Артьомов М.П.), «Використання техніки в АПК», «Динаміка сільськогосподарських агрегатів» (проф. Мельник В.І.), «Вступ до фаху», «Машини і обладнання для зберігання с.-г. продукції та їх використання» (проф.Михальченко С.А.) «Комплектування оптимальних агрегатів в системах рослинництва. Експлуатація машин і обладнання» «Аналіз та оптимізація технічних і технологічних систем рослинництва» (доц. Анікєєв О.І.), «Агрокваліметрія» (ст. викладач Чигрина С.А.), «Аналіз технічних систем» (доц. Романашенко О.А.), «Проектування технологій обслуговування техніки» (доц. Романашенко О.А.), «Машиновикористання в сучасному землеробстві» (доц. Калюжний О.Д.), «Технологічні системи сільськогосподарських перевезень», «Комплектування оптимальних агрегатів в системах рослинництва. Система точного землеробства та геоінформаційні методи аналізу» (доц. Циганенко М.О.), «Технічна експлуатація машин і обладнання» (доц. Пахучий А.М.) «Комп’ютерне моделювання технологічних процесів агровиробництв», «Моделювання технологічних процесів автотранспорту» (ст.викладач Сировицький К.Г.) У 2016 році під керівництвом професора, д.т.н. Мельника В.І. вперше в Україні була розроблена та впроваджена, у співпраці з заводом Ельворті, технологія сумісних посівів технічних культур для отримання силосу для годування великої рогатої худоби. Це наукове направлення дало змогу отримати фінансування у співпраці з ДП «Дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН», та заводом Ельворті.
Протягом існування кафедри професорами працювали та працюють академік Свірщевський Б.С., професори Фере М.Є., Євсюков Т.П., Ковтун Ю.І., Пастухов В.І., Джолос П.А., Артьомов М.П., Мельник В.І., Харченко С.О.
Щороку на кафедрі захищають дипломні проекти понад 70 студентів.
Рішенням семінару завідувачів кафедр ЕМТП (листопад 2004 р.) кафедра «ЕМТП» ХНТУСГ ім. Петра Василенка визначена провідною серед споріднених кафедр України.
У 2009 році кафедра ЕМТП була перейменована на кафедру оптимізації технологічних систем (ОТС) імені Т.П. Євсюкова.
У зв’язку з реорганізацією Харківського національного технічного університету сільського господарства, з 01 вересня 2021 року кафедра оптимізації технологічних систем імені Т.П. Євсюкова перейменована в кафедру оптимізації технологічних систем в рослинництві (скорочено – ОТСР).
Кафедра сільськогосподарських машин була створена у 1930 році одночасно із заснуванням Харківського інституту механізації сільського господарства.
Становлення і розвиток кафедри неподільно пов’язаний із створенням вітчизняних сільськогосподарських машин, з впровадженням в сільське господарство держави засобів механізації, із розробкою і виданням перших підручників і навчальних посібників по сільськогосподарським машинам і знаряддям, із освоєнням методики викладання інженерних дисциплін у сільськогосподарських вищих навчальних закладах. На кафедрі працювали видатні вчені.
У різні часи кафедрою керували:
професор О.О. Алов (1930 – 1935 рр.);
член-кореспондент національної академії наук України, доктор технічних наук, професор Л.П. Крамаренко (1935 – 1941 рр.);
доцент С.І. Лисовенко (1945 – 1950 рр.);
доцент М.Б. Рабінович (1950 – 1953 рр.);
кандидат технічних наук, доцент Д.Д. Головін (1953 – 1969рр.);
Заслужений діяч науки Молдавської РСР, доктор технічних наук, професор О.М. Семенов (1969 – 1974рр.);
академік Української академії аграрних наук, доктор технічних наук, професор, Заслужений діяч науки України П.М. Заїка (1975 – 1986рр.);
кандидат технічних наук, доцент М.В. Бакум (1987 – 2010рр.);
доктор технічних наук, професор В.І. Пастухов (2010 – 2020 рр.);
доктор технічних наук, професор О.В. Козаченко (2020 – 2021 рр.);
з 2021 року по теперішній час кафедрою сільськогосподарських машин завідує доктор технічних наук, професор, В.І. Пастухов.
АЛОВ Олександр Олексійович, професорАЛОВ Олександр Олексійович – відомий харківський вчений в галузі механізації сільського господарства. Один із засновників ХІМЕСГ. Народився у 1872 році. Працював в ХІМЕСГ у 1930-1938 роках. Ще до 1917 року він став автором наукових праць з проблем сільськогосподарської механіки; працюючи професором Ново-Олександрійського інституту сільського господарства та лісівництва, неодноразово відвідував Німеччину та Австро-Угорщину з метою вивчення досягнень с.-г. машинобудування та інженерної сільськогосподарської освіти. У 1915-1922 роках О.О. Алов очолював Харківський сільськогосподарський інститут (нині ХНАУ ім. В.В. Докучаєва), був талановитим організатором науки, наприкінці 20-х років став засновником Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарського машинобудування.
Призначений на посаду заступника директора з навчальної роботи ХІМЕСГ у 1930 році, він відіграв велику роль у визначенні профілю інституту, підборі викладацьких кадрів, організації кафедр, забезпеченні навчально-лабораторної бази, розробці навчальних планів та програм, прийомі та розміщенні перших
Вчений став засновником кафедри сільськогосподарських машин, яку очолював до кінця 1935 року, заклав фундамент наукової школи інституту, педагогічних та виховних його традицій.
Крамаренко Леонід Петрович, професор, член-кореспондент АН УРСРКРАМАРЕНКО Леонід Петрович – видатний радянський вчений в галузі сільськогосподарської механіки. Народився у 1881 році. Працював в ХІМЕСГ у 1935-1941 роках.
Займатися науковою роботою вчений почав у 1915 році на посаді завідувача кафедри машинобудування сільськогосподарського факультету Київського політехнічного інституту, потім керував машинно- випробувальною станцією, засновником якої був відомий вчений-професор К. Шиндлєр. Його дисертація
«Режущий аппарат современных жатвенных машин и его теория» одержала високу оцінку з боку вчених та спеціалістів. Надалі – він професор Київського політехнічного інституту, керівник секції сільськогосподарського машинобудування АН УРСР, декан факультету Харківського технологічного інституту, завідувач кафедри сільськогосподарських машин механіко-машинобудівного інституту. У зв’язку з технічною модернізацією сільськогосподарського виробництва і розвитком радянського комбайнобудування в 30-ті роки він почав розробляти ряд нових наукових напрямків, публікує значні наукові праці з теорії, конструкції і розрахунку комбайнів, ґрунтообробних і збиральних машин, знарядь тощо, які поставили його ім’я в один ряд з відомими радянськими вченими в галузі сільськогосподарської механіки. З 1935 року він професор ХІМЕСГ і завідуючий кафедрою сільськогосподарських машин, багато часу відводить організації наукової роботи в інституті, працює до початку війни на відповідальних керівних посадах в інституті, стає доктором технічних наук, членом-кореспондентом АН УРСР.
Петрусов Олександр Йосипович, професорПЕТРУСОВ Олександр Йосипович – відомий радянський вчений в галузі сільськогосподарського машинобудування. Народився у 1884 році. Працював у ХІМЕСГ у 1961 – 1969 роках.
Наукову діяльність вчений розпочав працюючи на дослідній станції у 1914 році і тоді опублікував свою першу працю – «Испытание сенонокосилок «Мак-Кормик» та «Геркулес». Потім працював завідуючим відділом складних збиральних сільськогосподарських машин в Петрограді в бюро с.-г. механіки вченого комітету Департаменту землеробства та приймав участь у їх випробуваннях на Акимівській машинно-випробувальній станції.
З 1916 року вів навчально-педагогічну діяльність у вищих навчальних закладах Катеринославу, працюючи доцентом, професором, ректором технологічного інституту. Плідною роботою вченого позначені і подальші роки його діяльності в навчальних закладах Владикавказу, Краснодару, Вороніжу, Алтайського краю.
У 1950 році він переїхав до Харкова і працював завідуючим кафедри сільськогосподарського машинобудування ХПІ, а з 1961 року переходить до ХІМЕСГ зав. лабораторією вібраційних зерноочисних машин, сприяє формуванню нових наукових напрямів та наукових шкіл. Ним опубліковано майже 80 наукових праць, з них 11 навчальних посібників з теорії механізмів, знарядь обробки ґрунту, машин для висіву, сепарації та ін. Вченим підготовлено 5 докторів і понад 40 кандидатів наук, впроваджено на провідних заводах цілий ряд заходів з раціоналізації виробництва. Доктор технічних наук, професор О.Й. Петрусов був організатором і першим науковим керівником науково-дослідної лабораторії вібраційних насіннєочисних машин при кафедрі сільськогосподарських машин.
Семенов Олександр Миколайович, професорСЕМЕНОВ Олександр Миколайович – відомий вчений і педагог, спеціаліст в галузі теорії, розробки та проектування посівних машин. Народився у 1904 році. Працював в ХІМЕСГ у 1969-1974 роках.
Науково-педагогічною діяльністю вчений займався майже 40 років. Він працював в Воронезькому, Одеському, Саратовському, Кишинівському та Мелітопольському навчальних закладах агропромис- лового профілю. З 1969 року працював завідувачем кафедри сільськогосподарських машин у Харківському інституті механізації та електрифікації сільського господарства. За цей час під його керівництвом на кафедрі значно розширилася і зміцніла матеріально- технічна і навчальна база, яка дозволила організувати дослідження за новими напрямками в механізації сільськогосподарського виробництва. Одна з кращих лабораторій з такого напрямку носить ім’я цього вченого.
Лекції визначного педагога за своїм рівнем були цікаві не тільки для експлуатаційників, але й для конструкторів сільськогосподарської техніки.
За час своєї науково-педагогічної діяльності вченим опубліковано 150 наукових праць, серед них важливі довідники для агрономів, механізаторів, інженерів тощо. Він підготував майже 60 кандидатів і докторів наук. За багаторічну науково-педагогічну діяльність вчений нагороджений урядовими нагородами, йому присвоєно звання «Заслужений діяч науки і техніки Молдавії».
Кафедра сільськогосподарських машин – одна із провідних кафедр університету з підготовки науково-педагогічних кадрів. На кафедрі підготовано шість докторських дисертацій: Л.П. Крамаренко, М.П. Заїка, Ю.О. Манчинський, О.І. Завгородній, Л.М. Тіщенко, І.В. Морозов, і більше ніж 40 кандидатських дисертацій.
Плідно працювали на викладацько-науковій та організаторській роботі випускники кафедри:
ректор університету – кандидат технічних наук, професор, академік Інженерної академії наук, академік Міжнародної академії аграрної освіти, член кореспондент Української академії аграрних наук Д.І. Мазоренко;
перший проректор університету – доктор технічних наук, професор, академік Інженерної академії наук, академік Міжнародної академії наук вищої освіти Л.М.Тіщенко;
проректор з наукової роботи університету – доктор технічних наук, професор, академік Української академії аграрних наук, академік Міжнародної академії аграрної освіти, Заслужений діяч науки України П.М. Заїка;
Троянов М.Н. – кандидат технічних наук, доцент – декан факультету заочного навчання;
Морозов І.В. – доктор технічних наук, професор – завідувач відділом міжнародних зв’язків університету;
Автухов І.В. – кандидат технічних наук, доцент – замісник декана факультету заочного навчан.
Випускники кафедри плідно працювали завідувачами кафедр університету:
Бакум М.В. – кандидат технічних наук, доцент – завідувач кафедри сільськогосподарських машин;
Мазнєв Г.Є. – кандидат технічних наук, професор – завідувач кафедри організації виробництва та менеджменту;
Богомолов О.В. – доктор технічних наук, професор – декан факультету переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, завідувач кафедри обладнання та технології переробних і харчових виробництв;
Завгородній О.І. – доктор технічних наук, професор – завідувач кафедри вищої математики;
Козаченко О.В. – доктор технічних наук, професор – завідувач кафедри технічної експлуатації машин та обладнання;
Кириченко В.О. – кандидат технічних наук, доцент – завідувач кафедри виробничого навчання;
Лук’яненко В.М.- кандидат технічних наук, доцент – завідувач кафедри якості, стандартизації і сертифікації;
Шабельник Б.П. – доктор технічних наук, професор – завідувач кафедри механізації тваринницьких ферм і птахівництва;
Слободюк В.Я. – кандидат технічних наук, доцент – завідувач кафедри експлуатації машинно – тракторного парку.
Професор О.Й. Петрусов проводить консультацію з аспірантами і студентами-дипломниками по дослідженню сепарації насіннєвих сумішей на віброрешетних зерноочисних машинах (лабораторія вібраційних зерноочисних машин, 1963 р.) з права наліво: професор О.Й. Петрусов, аспіранти П.М. Заїка, І.В. Автухов, Ю.І.Трофімченко.Колектив кафедри сільськогосподарських машин (1973 рік): нижній ряд (зліва на право) ас. Корж І.Д., лаб. Внукова Л.М., д.т.н., проф. Семенов О.М., ст. лаб. Бернат Н.В., ст. викл. Рябоштан Ф.М., к.т.н., ас. Бобрусь І.С., к.т.н., ас. Попов М.О., (верхній ряд): лаб. Татарінов І.О., асп. Новаков С.О., зав. лаб. Пазіненко О.М., лаб. Єрьоменко М.І., асп. Троянов М.М., к.т.н., доц. Мазоренко Д.І., ас. Фесенко Г.В., ас. Кириченко В.О., к.т.н., доц.. Трофімченко Ю.І., к.т.н., ас. Морозов І.В.Колектив кафедри сільськогосподарських машин (2009 рік): (нижній ряд, з права на ліво): к.т.н., доц. Бобрусь І.С., д.т.н., проф. Морозов І.В.; к.т.н., доц. Бакум М.В. (завідувач кафедри); академік УААН, д.т.н., проф. Заїка П.М.; д.т.н., проф. Манчинський Ю.О.; майстер виробничого навчання Коновалов В.С.; (верхній ряд): асп. Крекот М.М.; к.т.н., доц. Доценко М.Г.; зав. лаб. Шевченко М.І.; к.т.н., доц. Абдуєв М.М.; к.т.н., доц. Козій О.Б.; к.т.н., доц. Михайлов А.Д.; асп. Кириченко О.В.; лаборант Чернишова Г.Є.; к.т.н., доц. Нікітін С.П.; асп. Леонов В.П.; к.т.н., доц. Сергєєва А.В.; ст.викл. Кириченко Р.В.Колектив кафедри сільськогосподарських машин (2018 рік): (нижній ряд, з права на ліво): к.т.н., доц. Нікітін С.П.; лаборантка Петрик А.П.; д.т.н., проф. Морозов І.В.; д.т.н., проф. Пастухов В.І. (завідувач кафедрою); к.т.н., доц. Бакум М.В.; ст. лаборант Манчинський В.Ю.; (верхній ряд, з права на ліво): к.т.н., доц. Кириченко Р.В.; к.т.н., доц. Абдуєв М.М.; к.т.н., доц. Михайлов А.Д.; асп. Крохмаль Д.В.; к.т.н., доц. Козій О.Б.; зав. лаб. Басов О.І.; к.т.н., доц. Крекот М.М.
Кафедра Інженерії тваринництва (Технічних систем та технологій тваринництва імені Б.П. Шабельника)
Кафедра була заснована в 1966 році, готувала фахівців зі спеціальностей:
133 Галузеве машинобудування
204 Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва
208 Агроінженерія
Кафедра механізації тваринницьких ферм і птахівництва заснована в 1966 році за наказом Міністерства вищої та спеціальної освіти СРСР. Засновником кафедри був Євсєєв Михайло Карпович. – ректор тодішнього ХІМЕСГ Першими викладачами кафедри були доценти Ворона Д.Д., Бабанських І.С., Троянов М.М., Загайко М.Г., Біложирова Т.П. та. асистенти Сідашенко О.І., Ткаченко Д.І., Головко С.М.
З 1967 року по 1983 рік кафедру очолював професор, доктор технічних наук Шабельник Борис Петрович. З 1983 року по 2005 рік кафедра працювала під керівництвом професора, канд. техн. наук Бойко Івана Григоровича. З грудня 2016 по травень 2017 кафедру очолювали Бойко І.Г. та Нагорний С.А. З 2005 року кафедру очолює професор, канд. техн. наук Науменко О. А.
Значним для створення і розвитку кафедри був період завідування Б.П. Шабельника. Ним разом з викладачами кафедри були створені такі лабораторії як: «Доїння корів», «Первинної обробки молока», «Приготування кормів», збудований і обладнаний необхідними машинами кормоцех «Маяк 6». Такі лабораторії дозволили більш тісно поєднати теорію і практику технологічних процесів виробництва продуктів тваринництва.
З цією метою створено філію кафедри при дослідному господарстві «Кутузівка» НВО «Племеліта» УААН. За цей час значно розширилась матеріальна база кафедри. Організована галузева науково-дослідницька лабораторія. Шабельником Б.П. була створена наукова школа з напрямку створення комплексу машин для збирання кормових коренеплодів. Кращі представники школи: Бойко І.Г., Дзюба А.І., Грідасов В.І., Нанка О.В., які плідно виконуючи науково-дослідну роботу, захистили кандидатські дисертації і поповнили викладацький склад кафедри, а професор Бойко І.Г. очолював наукову школу з обгрунтування і розробки засобів з дозування і змішування кормів. Кадровий склад кафедри поповнили вихованці школи – молоді науковці Русальов О.М. Щур Т.Г. Семенцов В.І. Славкова Л.Г. Мерінець М.А. Семенцов В.В. та Бойко Д.І. Також склад кафедри поповнили кандидати наук Нагорний С.А. Іщенко К.В. Чигрин О.А. Палій А.П.
Кафедра має дві спеціалізовані лекційні аудиторії та сім спеціалізованих лабораторій для виконання лабораторних та практичних занять.
Особливої уваги заслуговують науково-навчально-виробничої аудиторії: «Дослідження та вдосконалення робочих органів машин для тваринництва» та «Проектування машин і технологічних процесів для тваринництва». В цих лабораторіях студенти, проводячи експериментальні дослідження машин та агрегатів, виявляють недоліки їх робочих органів, моделюють виробничі умови, за допомогою комп’ютерної техніки проектують більш удосконалені машини і ведуть їх виробничу перевірку. Основними методами навчання, які активізують учбовий процес, є ділові ігри, блочно-модульний метод навчання, рейтингова система контролю знань. Науменко О.А. та Бойко І.Г. організовані заняття з поглибленим вивченням основ розрахунків робочих органів машин для тваринництва. Кафедра має комп’ютерний клас, який інтенсивно використовується при виконанні курсового та дипломного проектування, а частина дипломних проектів виконується на матеріалах наукових дослідженнях студентів.
Дослідницька робота колективу кафедри була націлена на пошуки наукових принципів, технологічних та технічних рішень ресурсозбереження при виробництві продуктів тваринництва. За результатами наукових досліджень розроблено і впроваджено у виробництво машини для зрізання гички та збирання кормових буряків (проф. Шабельник Б.П.), технологічну лінію приготування префіксів (доц. Бойко І.Г.), технологію утримання корів при промисловому виробництві молока (доц. Клімонтов В.А.), енергозберігаючу технологію переробки пташиного посліду для одержання добавки (доц. Грідасов В.І.) Співробітниками кафедри розроблені і виготовлені 3 зразки машин та обладнання, які в різні часи експонувались на Союзних та Республіканських виставках і були відзначені медалями і дипломами, в тому числі нагородою “Кращий товар року”. Також були розроблені “Технологічні карти” і “Каталоги технологічних рішень”. В активі викладачів кафедри налічується близько 140 авторських свідоцтв та патентів на винаходи.
Вихованці кафедри стали провідними керівниками інших ВНЗ (проректор ЛНАУ Щур Т.Г.), закордонних фірм (Канада – Чигрин О.А.)
На кафедрі навчалися аспіранти за спеціальністю механізація сільського господарства за напрямками: розробка та дослідження адаптивних доїльних апаратів, розробка та дослідження змішувачів.
Співробітники кафедри приймали участь в регіональних та міжнародних виставках з питань технології виробництва продукції тваринництва та механізації технологічних процесів у тваринництві.