У 2003 р. в Харківському державному технічному університеті сільського господарства імені Петра Василенка було ухвалене рішення про відкриття в університеті нової спеціальності машинобудівного напряму – «Обладнання лісового комплексу». Тоді ж була й утворена кафедра обладнання лісового комплексу.
У 2003 р. було проведено набір перших студентів за цією спеціальністю, а в 2005 р. – випуск перших бакалаврів. У 2006 р. відбулись перші випуски спеціалістів і магістрів.
У тому ж році було ліцензовано новий напрям «Технології деревообробки» кваліфікаційного рівня бакалавр, а з 2010 р. кафедра одержала нове найменування – кафедра системотехніки та технологій лісового комплексу. У 2012 р. відбувся перший випуск бакалаврів напряму «Технології деревообробки» та ліцензована спеціальність «Технології виробів з деревини» кваліфікаційного рівня магістр.
У 2006 р. кафедра ініціювала проведення Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Обладнання лісового комплексу». З часом тематика олімпіад розширилась й на «Деревообробні та меблеві технології».
З 2012 р. кафедра проводить щорічні науково-практичні конференції та публікує їх матеріали. Звіти про конференції систематично розміщаються у виданнях Інформаційно-видавничого дому «ЦентрІнформ». У 2019 році проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Деревооброблювальні технології та системотехніка лісового комплексу» за рахунок бюджетних коштів у рамках програми «Виконання зобов’язань України у сфері міжнародного науково-технічного та освітнього співробітництва», єдину за історію університету.
У 2013 р. кафедра отримала нинішню назву – кафедра деревооброблювальних технологій та системотехніки лісового комплексу (ДТСЛК).
З 2013 р. на базі кафедри проходять науково-практичні регіональні семінари, тематика яких присвячена основним напрямкам діяльності лісового комплексу та деревообробці. Серед них – інноваційні технології, машини, устаткування та інструмент для стійкого розвитку лісового господарства України; лісопиляння та первинна обробка деревини; сушіння та захист деревини; виробництво меблів; виготовлення столярно-будівельних виробів; дерев’яне домобудування, а також системи автоматизованого проектування виробів з деревини.
Під час літньої практики організуються студентські експедиції з дерев’яного домобудування Прикарпаття та Закарпаття.
У 2017 р. за підтримки Української асоціації деревообробного обладнання відбулась поїздка представників викладачів та студентства на провідну Міжнародну галузеву виставку Ligna-2017 (м. Ганновер, ФРН) і завод Wood-Mizer (м. Коло, Республіка Польща).
Вже традиційними стали екскурсії на виставку LISDEREVMASH (м. Київ).
У 2019 р. відбулась акредитація освітньо-професійної програми Деревообробні та меблеві технології за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти, а в 2020 р. – освітньо-професійної програми Лісове господарство за другим (магістерським) рівнем.
За роки роботи кафедра встановила партнерські стосунки з багатьма навчальними закладами, підприємствами та організаціями. Серед них:
- Український науково-дослідний інститут лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького (м. Харків);
- Харківське, Сумське та Полтавське обласне управління лісового та мисливського господарства;
- Національний лісотехнічний університет України (м. Львів), Національний університет біоресурсів і природокористування (м. Київ), Луцький національний технічний університет, Національний університет «Чернігівська політехніка», Казахський агротехнічній університет ім. С.Сейфуллина;
- Чугуєво-Бабчанський і Великоанадольский лісові, Лубенський і Малинський лісотехнічні, Харківський державний професійно-педагогічний ім. В.І.Вернадського, Запорізький будівельний, Машинобудівний ім. Морозова (м. Харків) коледжі;
- ТОВ «ДОЛІНЬО Технології», АТ «Мотор-Січ» (м. Запоріжжя), ПАТ «Спецлісмаш» (м. Лубни), ПКФ «Лана», АТ «Форез», ТОВ «Центр технологій деревообробки», ТОВ «Інструмент Плюс», ТОВ НВО ГК УкрТехМаш «МАГР» (м. Чернігів), ТОВ «М-ГРУПП ЛТД» (м. Київ); Weining Gruppe (Німеччина), ТЗОВ «Нівіт» (м. Львів) – представник AMS elektronik (Польща);
- Інформаційно-видавничий дім «ЦентрІнформ».
З 2021 р. кафедра входить до складу факультету лісового господарства, деревооброблювальних технологій та землевпорядкування Державного біотехнологічного університету. Кафедра є випусковою за двома спеціальностями:
- деревообробні та меблеві технології за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти;
- лісове господарство за першим (бакалаврським) та другим (магістерським) рівнями вищої освіти.