Історія кафедри розпочалася у 1946 р., коли було створено кафедру землевпорядного проектування та планування сільських населених місць.
Першим завідувачем створеної кафедри за сумісництвом був академік, доктор економічних наук професор П.М. Першин , який працював у Воронезькому сільськогосподарському інституті. Після обрання його у 1947 р. академіком АН СРСР кафедру очолив професор, доктор економічних наук К.М. Сазонов. Фактично із цього часу й почалося становлення кафедри як методично-наукового центру підготовки інженерів-землевпорядників.
За період існування на кафедрі сталися певні зміни організаційного, науково-методичного та навчально-виховного характеру, що обуло пов’язано з налагодженням зв’язків з виробництвом, навчальними, науковими центрами країни та службами землевпорядкування.
Великий обсяг навчальних годин, потреба в оперативному керуванні методичною, науковою роботою зумовили розподіл кафедри. 15 серпня 1980 р. із її складу було виділено кафедру земпроектування, яку очолив доцент І.М. Статівка. На щойно створену кафедру було передано три дисципліни: земпроектування (III, IV курси), економіко-математичні методи в землевпорядкуванні, геодезичні роботи при землевпорядкуванні.
Відповідно до потреб виробництва та умов проведення земельної реформи на території України з березня 2008 р. рішенням ученої ради університету кафедру перейменовано на кафедру управління земельними ресурсами та кадастру.
Із 1952 р. до 1973 р. кафедру очолював професор, доктор економічних наук Г.І. Горохов, з 1973 р. до 2013 р. – професор, кандидат економічних наук А. П. Вервейко, з 2014 р. – професор, доктор економічних наук І.В. Кошкалда.