Участь в престижних наукових програмах Польщі у 2023-2024 роках
Для Музейного комплексу Державного біотехнологічного університету важливим є налагодження міжнародних контактів та участь у проєктах з історії тих наук, що є компонентною діяльності навчального закладу. Однією із таких можливостей є участь у наукових програмах Польщі. З цією метою керівниця Музейного комплексу професорка, докторка історичних наук Любов Жванко перебувала у рамках програми «Полоніста» (Національна агенція академічних обмінів, Варшава, Польща) в інституті ветеринарної медицини факультету наук біологічних і ветеринарних Університету Миколая Коперника в Торуні. Науковий проєкт «Польські діячі у галузі біологічних наук і Харків: видатні постаті та забуті імена, відродження пам’яті та популяризація (ХІХ – поч. ХХ ст.)». Унікальні матеріали, зібрані під час завершеного недавно річного перебування, дозволять доповнити експозицію Музейного комплексу.
Для цього було проведено дослідження у 23 архівах та бібліотеках Польщі, України та Литви. На підставі зібраних матеріалів підготовлено рукописи двотомного видання загальним обсягом понад 1 млн знаків (замість планованої однієї книги): «Ті, що рятують людство: польські лікарі та біологи в Харкові (ХІХ – поч. ХХ ст.)», «Ті, що рятують людство: польські професори ветеринарії в Харкові (ХІХ – поч. ХХ ст.) (у співавторстві з професором кафедри внутрішніх хвороб і клінічної діагностики тварин Дмитром Кібкало).
Підготовлено дві виставки та каталоги: «200 років польської ветеринарії: від Вільнюса до Торуня через Харків», «Видатні польські лікарі і Харків у просто віків». Першу виставку було відкрито 29 листопада 2023 р. в Університеті Миколая Коперника в Торуні й організовано наукову сесію, участь у якій узяли й викладачі факультету ветеринарної медицини ДБТУ. Друга виставка відкриється у кінці листопада 2024 р. й буде присвячено 40-річчю Колегіум Медікум УМК в Торуні.
Протягом року було написано 20 статей, опублікованих у провідних польських наукових і академічних виданнях. У співавторстві з професорами ветеринарних наук Ярославом Соболевським та Дмитром Кібкало опубліковано цикл статей з історії ветеринарної освіти і науки Харкова у часописах «Медицина Ветеринарна», «Життя ветеринарне» та «Ветеринарія в практиці», що входять до наукометричних баз Scopus i WofS.
На факультеті наук біологічних і ветеринарних УМК було прочитано 4 лекції, розміщені на платформах Moodle та YouTube. Вони присвячені історії ветеринарної освіти і науки у Харкові, видатним особистостям – професорам полякам, засновникам навчальних закладів ветеринарного спрямування у Харкові та відкриттю вакцини проти сибірської виразки, здійсненої Леоном Ценковським у стінах Харківського ветеринарного інституту. Загалом, протягом року прочитано польською мовою 15 лекцій у Варшаві, Кракові, Познані, Плоцьку, Торуні, Бидгощі, зокрема у Польській Академії Наук у Варшаві, Польській Академії Умінь у Кракові, на засіданні Польського Зоотехнічного Товариства у Познані, Польського Товариства Ветеринарних Наук у Торуні, у Воєводському Ветеринарному Інспектораті у Бидгощі.
Популяризуючи сторінки історії ветеринарної медицини у Харкові, а тим самим і історію Державного біотехнологічного університету, було дано 8 інтерв’ю для радіо і телебачення Польщі. Важливим досягненням і визнанням наукового доробку стало обрання професорки Любові Жванко членом Польського Товариства Ветеринарних Наук, його Куявсько-Поморського відділення та Секції історії ветеринарії Польського Товариства Ветеринарних Наук, а також Наукового комітету Наукової фундації «Бидгоська школа історії медичних наук» (Бидгощ). За досягнення під час перебування на програмі Полоніста, її прізвище було внесено до Річного Звіту Національної агенції академічних обмінів за 2023 рік.
Одним із важливих результатів перебування на науковій програмі налагодження контактів між факультетом наук біологічних і ветеринарних наук Університету Миколая Коперника та факультетом ветеринарної медицини Державного біотехнологічного університету. На сьогодні підготовлено до підписання Угоду про співпрацю між університетами.
Любов Жванко стала стипендіаткою нової престижної програми «Thesaurus Poloniae» Міністра Культури та Національної Спадщини Республіки Польща і упродовж 1 жовтня – 31 грудня 2024 р. реалізує новий науковий проєкт у Міжнародному центрі культури у Кракові. Музейний комплекс Державного біотехнологічного університету буде репрезентовано у низці наукових заходів: на конгресі у Кракові, конференції у Перемишлі, під час лекції у Варшаві, на відкритті виставки Бидгощі. Цим самим діяльність Музейного комплексу ДБТУ – це прояв успішної культурної дипломатії між Україною і Польщею, а також важлива промоція Університету в польському академічному середовищі.