Всеукраїнський урок із кібербезпеки!
31 жовтня 2023 року в рамках кібермісяця, оголошеного за ініціативи Інституту спеціального зв’язку та захисту інформації КПІ ім. Ігоря Сікорського та Держспецзв’язку, було організовано Всеукраїнський онлайн-урок «Я. Безпека. Кіберпростір», в якому взяли участь здобувачі вищої освіти рівнів «бакалавр» і «магістр» спеціальностей 123 «Комп’ютерна інженерія», 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» і 174 «Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка» та викладачі кафедри автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій.
Як завжди, у жовтні у багатьох країнах світу проводиться Місяць кібербезпеки, от і наша країна підтримує цю ініціативу. Шостий рік поспіль Місяць кібербезпеки відзначають в Україні на загальнонаціональному рівні. Забезпечення надійного кіберзахисту стає одним із найважливіших завдань як для кожного громадянина України, так і для організацій незалежно від їхньої форми власності. Місяць кібербезпеки – це важлива ініціатива, присвячена поінформованості та підвищенню поінформованості про інтернет-безпеку серед користувачів в Україні та в усьому світі. Цей захід проводиться з метою наголосити на важливості захисту даних, особистої інформації та кібербезпеки в цифровому світі. Протягом цього місяця організації, уряди та освітні установи можуть проводити кампанії, семінари, вебінари та інші заходи, щоб застерегти користувачів від кіберзагроз та навчити їх краще захищати себе в онлайні.
31 жовтня 2023 року в рамках кібермісяця, оголошеного за ініціативи Інституту спеціального зв’язку та захисту інформації КПІ ім. Ігоря Сікорського та Держспецзв’язку, було організовано Всеукраїнський онлайн-урок «Я. Безпека. Кіберпростір», в якому взяли участь здобувачі вищої освіти рівнів «бакалавр» і «магістр» спеціальностей 123 «Комп’ютерна інженерія», 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» і 174 «Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка» та викладачі кафедри автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій.
Партнерами заходу виступили Міністерство освіти і науки України, Національне агентство України з питань державної служби, а також проєкт ЄС «Підтримка комплексної реформи державного управління в Україні» (EU 4 PAR).
Мета уроку полягає у демонстрації українцям актуальних загроз, з якими вони стикаються з боку кібератак, і розвитку навичок кібергігієни. Усвідомлення небезпеки кібервійни, розуміння правил кібергігієни сприяє підвищенню рівня кібербезпеки всієї країни та, у довгостроковій перспективі, зниженню негативного впливу кібератак на кожного громадянина України.
Вступне слово взяв бригадний генерал, кандидат юридичних наук, голова Держспецзв’язку Юрій Щиголь. Потім заступник голови Держспецзв’язку, доктор наук, професор Олександр Потій пояснив, чому кожен з нас може стати жертвою кібершахраїв.
Керівниця CERT-ua Євгенія Наконечна висвітлила наступні актуальні питання кібербезпеки. Мотивація зловмисників полягає у: збагаченні, виконанні наказу або співпраці зі спецслужбами, хактивізму. Фішингові листи можуть мати такі ознаки: прохання підтвердити ваші особисті дані; адреса відправника не виглядає справжньою; велика кількість граматичних помилок в тексті листа; наявність підозрілих файлів, прикріплених до листа; текст листа спрямований викликати паніку, поспіх; увесь текст посилання міститься у зображенні; неперсоналізоване привітання у листі. Для безпечної роботи з сайтами вона порекомендувала перевіряти правильність доменного імені, протокол, за яким працює сайт (повинно бути http), валідність TLS-сертифікату. З метою захисту рекомендовано вживати заходів кібергігієни, викоритовувати двофакторну автентифікацію, дотримуватися захисту паролів, самостійно дбати про захист своїх особистих даних і пристроїв, не переходити за підозрілими посиланнями, завантажувати файл из перевірених джерел, використовувати ліцензійне програмне забезпечення та антивіруси тощо.
Викладачка ІСЗЗІ КПІ ім. Ігоря Сікорського Александра Матійко пояснила особливості неетичного контенту. У друкованих медіа можливі варто звертати увагу на заголовок: чи відповідає він інформації в тексті, чи містить категоричні твердження, які не можна перевірити, чи він с сенсаційним. При відвідуванні соцмереж необхідно завжди намагатися знайти первинне джерело інформації, яка активно поширюється в соцмережах, звертайте увагу на акаунт-сторінку, з якої поширюється інформація, коли вона була створена, скільки осіб поділились інформацією, скільки підписників, загальний характер попередніх повідомлень, які фотографії- ілюстрації (чи вони викликають сильну негативну емоцію). При перегляді програм телебачення потрібно стежити за телекартинкою, аби впевнитися, що зображення відповідає твердженням, аналізувати контент загалом, порівнюючи з іншими медіа, аналізувати (чи замовчується в телесюжеті певна інформація, на основі порівнянь з іншими медіа), звертати увагу на цитованих експертів (чи чули їх раніше), аналізувати, чи містить текст оцінкові судження.
Отже, на Всеукраїнському уроці з кібербезпеки було розглянуто такі теми:
🔹 Як хакери проводять атаки і яким чином вони можуть використовувати молодь для досягнення своїх цілей.
🔹 Як убезпечити себе та своїх близьких від кіберзагроз.
🔹 Як дотримання правил кібергігієни може врятувати особисті дані та гроші.
🔹 Як користуватися інтернетом безпечно.
Ці важливі теми допомогли учасникам уроку краще зрозуміти загрози у кіберпросторі та розробити навички для забезпечення своєї кібербезпеки. Та ще багато чого!
Місяць кібербезпеки – чудова можливість для всіх зацікавлених сторін співпрацювати та працювати над зміцненням безпеки у цифровому середовищі. Це також нагадування про те, наскільки важливою є кібербезпека в нашому сучасному житті.
📍 Трансляція відбулася на YouTube-каналі Держспецзв’язку (https://www.youtube.com/channel/UCIZRZt90fMKxEKeSgY4LB9Q) та YouTube-каналі громадської ініціативи Медіацентр Україна — Укрінформ (https://www.youtube.com/channel/UCLocFngfmsWdDFkm4j7gpGQ).