Відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Захист і карантин рослин у ХХІ столітті: проблеми і перспективи»




20–21 жовтня 2022 року на базі факультету агрономії та захисту рослин Державного біотехнологічного університету відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Захист і карантин рослин у ХХІ столітті: проблеми і перспективи», присвячена ювілейним датам від дня народження видатних вчених-фітопатологів докторів біологічних наук, професорів В.К. Пантєлєєва та М.М. Родігіна.

Зважаючи на вимоги безпеки та воєнний стан в Україні конференція була проведена з використанням онлайн платформи GoogleMeet.

Організатори конференції – Міністерство освіти і науки України, Державна наукова установа «Інститут модернізації та змісту освіти», Харківська обласна державна адміністрація, Департамент науки і освіти, Рада молодих вчених при Харківській обласній державній адміністрації, Державний біотехнологічний університет, Інститут захисту рослин НААН, Український науково-дослідний інститут лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького, Інститут рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН, Українське ентомологічне товариство, Czech university of life sciences (Чехія), The research institute of organic agriculture (Швейцарія), Monterey county department of agriculture (США), ТОВ «Сингента» та ТОВ «Екзогеніка».

У конференції взяли участь 124 провідних науковця, аспіранти та студенти з 25 установ України, Китаю, США, Чехії та Швейцарії, які займаються в області вирішення проблеми захисту і карантину рослин в Україні та світі.

З привітальними словами до учасників конференції виступили виконуючий обов’язки ректора ДБТУ, канд. тех. наук А.І. Кудряшов, декан факультету агрономії та захисту рослин ДБТУ, канд. с.-г. наук, доцент О.В. Романов та Голова ради молодих вчених при Харківській обласній державній адміністрації, доктор екон. наук, професор О.В. Мандич, які відзначили стратегічну важливість захисту і карантину рослин для забезпечення продовольчої безпеки України та світу у сучасних умовах.

На пленарному засіданні доктор с.-г. наук, професор кафедри зоології, ентомології, фітопатології, інтегрованого захисту і карантину рослин ім. Б. М Литвинова В.П. Туренко виступив з цікавими доповідями «Михайло Миколайович Родігін – видатний фітопатолог ХХ століття» та «Василь Карпович Пантєлєєв – видатний фітоімунолог сучасності», присвяченими життю та творчому шляху двох видатних учених-фітопатологів ХХ століття, пам’яті яких і була присвячена конференція. Канд. с.-г. наук, доцент кафедри зоології, ентомології, фітопатології, інтегрованого захисту і карантину рослин ім. Б. М Литвинова І.В. Забродіна познайомила учасників конференція зі славетною історією та здобутками першого у світі факультету захисту рослин.

На секційних засіданнях головували доктор с.-г. наук, професор кафедри зоології, ентомології, фітопатології, інтегрованого захисту і карантину рослин ім. Б. М Литвинова В.П. Туренко та доктор с.-г. наук, професор, академік ЛАНУ, професор кафедри зоології, ентомології, фітопатології, інтегрованого захисту і карантину рослин ім. Б. М Литвинова В.Л. Мєшкова.

Багато учасників конференції виступили з доповідями та презентаціями на секційних засіданнях. Особливо змістовними та цікавими були доповіді канд. с.-г. наук, доцента В.Б. Левченко «Оцінка впливу зміни екологічних факторів росту і розвитку сосни звичайної на патоген збудника Heterobasidion annosum (Fr.) Bref. в умовах Центрального Полісся України», канд. біол. наук, доцента І.П. Леженіної «Сучасний стан джмелів (Hymenoptera, Apidae) в агроландшафті Київської області», канд. с.-г. наук, доцента В.В. Горяінової «Новітні фунгіциди у захисті пшениці ярої від хвороб», доктора філософії Ю.М. Ляски «Економічна ефективність вирощування стійких гібридів кукурудзи проти бавовникової совки (Helicoverpa armigera Hübner)», доктора філософії В.О. Меленті «Основні відмінності фенології та життєвого циклу великої, малої та несподіваної ялинових несправжніх щитівок (Hemiptera, Coccidae) у Харківській області», аспірантів К.Ю. Жупінської «Прихованохоботник Cryptorhynchus lapathi Linnaeus, 1758 (Curculionidae: Cryptorhynchinae) – стовбуровий шкідник тополі», В.Д. Занкова «Шкідники ріпака з ряду лускокрилі (Lepidoptera) в Україні», В.А. Середи «До вивчення ентомофауни вігни у ННВЦ «Дослідне поле» ХНАУ ім. В. В. Докучаєва», М.О. Яременко «Шкідники генеративних органів ріпака в Україні» та вчителя географії та біології О.М. Кравченко «Перша знахідка інвазійного жука Stelidota geminata (Say, 1825) (Coleoptera, Nitidulidae) в Україні» та ін. Їхні матеріали досліджень викликали найбільш жваві дискусії.

Під час підведення підсумків конференції організатори та учасники відмітили високий науково-практичний рівень доповідей. Завідувачем кафедри зоології, ентомології, фітопатології, інтегрованого захисту і карантину рослин ім. Б. М Литвинова, канд. с.-г. наук, доцентом С.В. Станкевичем внесено пропозицію щодо проведення у жовтні 2023 р. міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої ювілейним датам від дня народження видатних вчених-ентомологів докторів біологічних наук, професорів О.О. Мігуліна та О.В. Захаренка. Організатори та учасники підтримали цю ідею і ухвалили рішення розпочати підготовку до її проведення.

Проректор з наукової роботи ДБТУ, доктор технічних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України В.М. Михайлов наприкінці конференції відмітив, що всі дослідження мають чітко виражений практичний характер і знаходять попит на виробництві та побажав усім молодим і досвідченим науковцям у галузі захисту і карантину рослин сконцентрувати свою увагу на таких важливих напрямках як: екологічно орієнтовані технології захисту рослин від шкідливих організмів; моніторинг та охорона біорізноманіття агроценозів, урбоценозів і лісових насаджень; стійкість рослин до біотичних та абіотичних факторів та інвазіях шкідливих організми в агроценози, урбоценози і лісові насадження. Також Валерій Михайлович відзначив важливість інтеграції наукових досліджень у міжнародний та європейський простір, що дозволить розширити можливості для проведення досліджень та отримання додаткових джерел фінансування.

Всі учасники конференції отримали іменні сертифікати, програму конференції і збірник матеріалів, які вчасно і на високому якісному рівні були підготовлені кандидатами наук, доцентами кафедри зоології, ентомології, фітопатології, інтегрованого захисту і карантину рослин ім. Б. М. Литвинова І.П. Леженіною та Л.В. Жоковою.