Протягом квітня-травня 2025 року викладачами кафедри управління земельними ресурсами, геодезії та кадастру Державного біотехнологічного університету для здобувачів спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій» проведено майстер-класи за тематикою «Основи ГІС у землеустрої та кадастрі».

Доцент кафедри, канд. екон. наук Садовий Іван Іванович вміло презентував програмний продукт AutoCAD, який має зручний інтерфейс та широкий набір інструментів для роботи з геоданими, що робить його ефективним засобом для вирішення інженерних завдань. В AutoCAD було завантажено координати точок, які визначають межі певної адміністративної одиниці, імпортувавши їх як полілінію. Далі встановлено растрове зображення карти за допомогою команди IMAGE, вказавши при цьому шлях до файлу та параметри вставки. Після цього використано команду ALIGN для прив’язки зображення до координатної системи креслення, вказавши відповідні точки на зображенні та їх координати. Зображення було масштабовано та повернуто для точного збігу з межами. У результаті зображення стало точною підкладкою для подальшого проектування та аналізу.

Доцент кафедри, канд. екон. наук Хайнус Дмитро Дмитрович ознайомив присутніх з українським програмним продуктом Digitals, призначеним для роботи з геопросторовими даними у сферах геодезії, землевпорядкування та містобудування. Програма дозволяє ефективно створювати та редагувати карти, інтегрується з Google Maps, ПКК України, підтримує 3D-візуалізацію та автоматизацію процесів через власну мову програмування. Digitals має переваги над багатьма аналогами завдяки гнучкості, локалізованій підтримці та адаптації до українських нормативів. Здобувачі отримали практичні навички роботи з просторовими даними та дізналися як ця система може застосовуватись у реальних проєктах. Використання саме українського ПЗ сприяє розвитку вітчизняних рішень та формуванню цифрового суверенітету.

Старший викладач кафедри Сєдов Аркадій Олександрович ознайомив учасників майстер-класу з програмним продуктом QGIS (раніше відомий як «Quantum GIS») – одна із найбільш функціональних і зручних настільних геоінформаційних систем, яка динамічно розвиваються. Даний програмний продукт є вільним (безкоштовним), за винятком окремих спеціалізованих плагінів (додатків). Велика команда волонтерів і спеціалістів з усього світу, об’єднаних ідеєю створення програмного забезпечення з відкритим кодом для створення, редагування, візуалізації та публікації геопросторових даних, розробляє та покращує QGIS. Даний програмний продукт має широкий функціональний потенціал, одним із яких є прив’язка растрового зображення до заданої системи координат. Дана операція реалізується двома шляхами: прив’язка по контрольних точках, використовуючи, координати опорних пунктів; прив’язка по контрольних точках з карти, обираючи опорні пункти, характерні точки на растрі, які легко ідентифікуються, попарно відмічаючи їх.

Як здобувачі, так і викладачі кафедри залюбки взяли участь у майстер-класах «Основи ГІС у землеустрої та кадастрі». На кожному із них були жваві обговорення та безліч питань щодо застосування даних графічних продуктів. Щиро дякуємо спікерам за повчальні, змістовні та цікаві майстер-класи.