Заходи, присвячені 70-річчю діяльності ЮНЕСКО
Протягом місяця в Харківському національному університеті мистецтв імені І.П. Котляревського відбулася низка заходів, присвячених 70-річчю діяльності ЮНЕСКО. Ця важлива дата об’єднала учасників форуму «СИЛА ТРАДИЦІЙ: музика, театр, етнос, інклюзія» у діалозі, співпраці та обміні ідеями з провідними науковцями, митцями й освітянами.
До святкових заходів долучилася кафедра ЮНЕСКО “Філософія людського спілкування” та соціально-гуманітарних дисциплін Державного біотехнологічного університету (координатор – завідувачка кафедри, д-р. екон. наук, проф. Наталія Іванівна Моісєєва).
Однією з центральних подій форуму стала зустріч 21 листопада, у день Свободи та Гідності, із видатним мислителем Мирославом Мариновичем, чиї ідеї про свободу та гідність були основою натхнення для багатьох учасників. Його слова ще раз наголосили на значущості збереження нашої культурної спадщини та моральних цінностей (на прикладі митрополита Андрея Шептицького) у контексті сучасних викликів.
22 листопада у рамках круглого столу «Україна та ЮНЕСКО: 70 років партнерства – спадщина, культура, інновації» відбувся виступ-лекція викладачів ДБТУ Андрія Міносяна (к.іст.н., проф) та Олексія Варипаєва (к.філос.н., доц.) за темою «Свобода та гідність: український вимір», в якій був запропонований глибокий аналіз філософських категорій, історичних викликів та сучасних суспільних реалій. Доповідачі наголосили, що свобода і гідність – це фундаментальні цінності, які визначають не лише ідентичність українського народу, а й його стійкість у боротьбі за незалежність. Вони підкреслили, що ці категорії є не лише моральними орієнтирами, а й практичними основами існування суспільства.
Андрій Міносян зазначив, що історична пам’ять є ключовим чинником у формуванні уявлення про гідність. Він процитував Тімоті Снайдера, який закликає «реанімувати історію» для глибшого розуміння добра і зла. У своєму виступі він акцентував увагу на тому, що українська історія – це постійна боротьба за збереження свободи та культурної спадщини. Важливо пам’ятати уроки минулого, адже вони допомагають краще розуміти сучасні виклики. Варипаєв О.М. звернувся до теми національної ідентичності, яка розвивається через культурні, політичні та соціальні досягнення українців. Він зазначив, що боротьба за свободу завжди супроводжувалася захистом моральних і духовних цінностей, які є універсальними для всього людства.
Доповідачі дійшли висновку, що свобода та гідність – це універсальні поняття, які можуть об’єднувати різні народи, створюючи платформу для міжкультурного діалогу. Особливу увагу в цьому контексті слід приділити ролі кафедр ЮНЕСКО як інструментів для підтримки цього діалогу та розвитку співпраці у сфері освіти, науки та культури.
Щиро вдячні колегам за надану платформу для виступу та обговорення, сподіваємося на подальшу плідну співпрацю у проєктах ЮНЕСКО.