95 років від дня народження Петра Митрофановича Заїки (1929-2013), відомого вченого у галузі землеробської механіки, академіка НААН»

12 липня 2024 року виповнюється 95 років від дня народження видатного українського вченого у галузі землеробської механіки, академіка Національної академії аграрних наук України Петра Митрофановича Заїки. Його внесок у розвиток аграрної науки та техніки, особливо в області механізації землеробства, залишив незгладимий слід в історії української науки та сільського господарства.

Петро Митрофанович в 1954 році з відзнакою закінчив Харківський політехнічний інститут. Працював викладачем у ХПІ (1954-1959 р.р.), там же навчався в аспірантурі на кафедрі сільськогосподарського машинобудування (1959-1962 р.р.). У Харківському інституті механізації і електрифікації сільського господарства працював асистентом (1962-1965 р.р.), доцентом (1965-1975 р.р.), завідувачем кафедри сільськогосподарських машин (1975-1987 р.р.), проректором з наукової роботи (1968-2006 р.р.), з 2007 року професором кафедри сільськогосподарських машин.

Заїка П.М. був засновником та науковим керівником проблемної науково-дослідної лабораторії теоретичних основ і технічних засобів вирощування сільськогосподарських культур, з успіхом керував колективом викладачів, наукових працівників, аспірантів та студентів з проблеми використання вібраційної техніки для створення насіннєочисних машин, машин для доочищення від насіння бур’янів таких важкороздільних насіннєвих сумішей, які неможливо розділити на інших відомих насіннєочисних машинах. У розвиток цього пріоритетного наукового напрямку Заїка П.М. виконав фундаментальні дослідження з динаміки вібраційних насіннєочисних машин і теорії вібросепарації. Ним розв’язані задачі взаємодії коливальних систем з джерелами енергії, досліджені нестаціонарні коливання при пускових і зупинкових резонансах, розкрита природа і характер нелінійних коливань вібруючих частин машин на пружних опорах, визначені в стаціонарних режимах закони руху робочих органів, вібраційного руху насіннєвого матеріалу по робочих органах, розв’язані задачі внутрішньошарових процесів і самосортування, забитості і очистки отворів решіт, просіювання насіння через отвори решіт.

Заїка П.М. є автором понад 700 наукових праць. З них більше 30-и монографій, довідників, навчальних посібників та 220 авторських свідоцтв та патентів. Під керівництвом Петра Митрофановича були захищені 5 докторські та 42 кандидатських дисертацій.

Працюючи майже 40 років на посаді проректора з наукової роботи, Заїка П.М. створив вагомий науковий потенціал, сприяв розвитку наукових шкіл і пріоритетних напрямків в науці, удосконаленню винахідницької роботи. Очолював спеціалізовану вчену раду по захисту кандидатських і докторських дисертацій.

За вагомий внесок в науку П.М. Заїці було присвоєне почесне звання «Заслужений діяч наук України», він відзначений багатьма урядовими нагородами.

Пам’ять про Петра Митрофановича Заїку живе у серцях його колег, учнів та всіх, хто мав честь працювати з ним або користуватися його науковими розробками. Його внесок у розвиток землеробської механіки є неоціненним, і його ім’я назавжди залишиться в історії української науки.

Автори: Р.В. Кириченко, М.В. Бакум