Виставка «Видатні поляки, пов’язані з Харковом» – новий проект Музейного комплексу ДБТУ

2 березня 2023 року в місті Хемлно у рамках «Українсько-польських зустрічей з літературою і мистецтвом» відкрилася виставка «Видатні поляки, пов’язані з Харковом». Це − спільний проект Музейного комплексу ДБТУ, Відділу мистецтв Університету Миколая Коперника в Торуні та Музею Землі Хелмінської.

Виставка присвячена видатним полякам, які на певному етапі життя перебували у Харкові. Серед них: творець Польської Держави Юзеф Пілсудський, видатні художники Генрик Семирадський, Болеслав Цибіс, Ян Станіславський, керівник Січневого повстання Ромуальд Трауґутт, видатний вчений Леон Ценковський, архітектор Здислав Харманський та пілот Яніна Левандовська.

Текст до вистави підготувала керівник Музейного комплексу професорка Любов Жванко, графічне оформлення виконав доктор Філіп Пренговський з Відділу Мистецтв Університету Миколая Коперника в Торуні. Виставка адресована для підростаючого покоління і найперше її виставлено в гостинних мурах Комплексу загальноосвітніх шкіл № 1 міста Хелмно. Під час презентації виставки професорка Любов Жванко прочитала лекцію про польські місця Харкова та видатних осіб, що з ним пов’язані.

Також, уже традиційно відбулося читання для українських і польських дітей книжечки «Bajki i powiastki dla dzieci. Байки та оповідки для дітей» класика польської дитячої літератури Станіслава Яховича, опублікованої у Науковому видавництві Університету Миколая Коперника в Торуні. По закінченні читання редактор книги доктор Мартін Лютомирський та перекладачка віршів професорка Любов Жванко на пам’ять про зустріч подарували усім дітям по книжечці.

У рамках «Українсько-польської зустрічі з літературою і мистецтвом» відбулася також розмова про видавничий проект – польсько-українську серію видань для українських дітей, які зараз перебувають у Польщі, що реалізується у Науковому видавництві Університету Миколая Коперника в Торуні. Спікер заходу професор Йоанна Кухажевська, декан відділу Мистецтв, редактор Мартін Лютомирський, перекладачка Любов Жванко та ілюстратор Філіп Пренговський поділилися цікавими моментами у роботі над уже опублікованими виданнями «Байки та оповідки для дітей» та «Твардовський», а також «Легенда про Базилішка», що готується до друку.

Виставку «Видатні поляки, пов’язані з Харковом» планується демонструвати й в інших містах Польщі, яка гостинно прийняла українських біженців та надає величезну допомогу для Перемоги України у війні над російськими окупантами.