Музейний комплекс ДБТУ – учасник благодійного проекту Університету Миколая Коперника в Торуні для маленьких біженців з України

Від березня 2022 року, коли Збройні Сили України менше місяця вели титанічну боротьбу з російськими окупантами, які розв’язали війну, коли мільйони українок з дітьми шукали порятунок за межами Батьківщини, коли українці, як могли допомагали армії й підтримували один одного, Музейний комплекс ДБТУ включився в унікальний видавничий проект, ініційований ректором Університету Миколая Коперника в Торуні професором Анджеєм Сокала. Керівник Музейного комплексу ДБТУ професорка, докторка історичних наук Любов Жванко, учасниця престижної програми ПОЛОНІСТА від Національної Агенції Академічних Обмінів (Варшава, Польща), у той час розпочала її реалізацію на Відділі Мистецтва УМК в Торуні. Вона дістала запрошення до участі у проекті, що полягає у виданні серії двомовних книг для маленьких біженців з України, які через розв’язану війну, змушені перебувати у Польщі. Професорка Любов Жванко займається перекладами та адаптацією віршованих і прозових творів.

У Науковому видавництві УМК уже вийшли дві польсько-українські книжечки «Bajki i powiastki dla dzieci. Байки та оповідки для дітей» класика польської дитячої літератури Станіслава Яховича і «Twardowski. Твардовський» Казимира Войціцького про легендарного чарівника пана Твардовського. Нині готуються ще два видання.

25 травня 2022 р. ректор Університету Миколая Коперника професор Анджей Сокала та професорка Любов Жванко узяли участь у читанні вірша «Песик і бідний котик» із книги Станіслава Яховича, організатором якого виступив відділ промоції та інформації УМК в Торуні.

https://www.youtube.com/watch?v=h2nBkmx_-1g.

Наукове видавництво УМК в Торуні, представником виступає редактор проекту доктор Мартін Лютомирський, організувало низку «Польсько-українських зустрічей із казками». Так на спільній зустрічі, проведеній разом із Центром позашкільної роботи «Дом Харцера» у Торуні були присутні польські та українські діти з Харкова, Запоріжжя, Ірпеня, Житомира. Професорка Любов Жванко та доктор Мартін Лютомирський прочитали дітям віршики з книги. По закінченні зустрічі малеча отримала книги у подарунок, а хід зустрічі висвітлило Телебачення Торуня. Подібні зустрічі відбулися у Плоцьку та у Рипіні. На цих зустрічах маленькі українці також отримують у подарунок книги.

Книжечки були представлені на Торгах Книги у Варшаві, міжнародному книжковому ярмарку, закуплені маршалками Куявсько-Поморського, Мазовецького воєводств, президентами міст Торуня, Варшави, Кракова, надіслані до багатьох міст Польщі для вручення миколайкових та різдвяних подарунків дітям українських біженців. Передані книги також і дружинам президентів Польщі та України – Агаті Корнхаузер-Дуда та Олені Зеленській.

Ці книги – більше ніж книги, вони – прояв людськості у нелюдські часи, прояв підтримки польською спільнотою українців. Коли у залі, де проводиться зустріч, вмить запановує тиша, бо діти з цікавість розглядають отримані книжечки, хтось навіть уголос читає – стає зрозуміло, що Націю, діти якої читають книги, ніякий ворог не переможе!