Лекція керівника Музейного комплексу для студентів, аспірантів та викладачів Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича

18 квітня 2024 року керівник Музейного комплексу Державного біотехнологічного університету професорка, докторка історичних наук Любов Жванко на запрошення Ради молодих вчених та кафедри історії України Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича прочитала лекцію «Біженство Першої світової війни на українських землях (1914-1918): окремі аспекти проблеми». Лекція була присвячена біженству Першої світової війни, соціальному явищу, що охопило європейський континент. Тогочасна Україна якраз і перебувала в епіцентрі військових подій, а відтак і в епіцентрі трагедій біженців.

В умовах сучасної війни прочитана лекція є надзвичайно актуальною, а тому викликала тривалу дискусію. У її результаті спільно із колегами Кафедри історії України виникла ідея продовжити співпрацю у вигляді вебінарів для аспірантів та нових проєктів. Така співпраця у рамках дослідження Першої світової війни, як відмічалося учасниками дискусії, є важливою, оскільки професорка Любов Жванко є однією із провідних європейських дослідниць біженства. Вона – учасниця низки міжнародних наукових проєктів соціальної історії Першої світової війни (Австрія, Великобританія, Польща, Німеччина), ініціаторка проєкту «Європа в русі: Велика війна та її біженці, 1914–1918)», реалізованого в Університеті Манчестера за фінансової підтримки Британської Академії Наук. Його результатом стала колективна монографія «Europe on the Move: The Great War and its Refugees» (співред. Любов Жванко, Пітер Гатрелл, Манчестер, 2017, 2019).

Нині професорка Любов Жванко бере участь у міжнародному проєкті Університету в Відні «Боротьба природи: люди та пейзажі на Східному фронті Першої світової війни» (її розділ: «Краєвиди Східного фронту Першої світової війни в наративах і практиках виживання українських біженців»), результатом якого стане опублікована у вересні цього року колективна монографія у науковому видавництві Brill (Нідерланди).