Історія кафедри

Кафедра – одна із найстаріших в університеті. Її витоки сягають далекого 1805 року, коли в Харківському університеті була організована кафедра скотолікування. Першим завідувачем кафедри був доктор медицини, професор з Німеччини Ф. Пільгер (1761 – 1828 р.р.),   на основі якої у 1839 р була створена кафедра епізоотології з ветеринарною поліцією, де читався курс «Скотоводство и преимущественно наставления о конских заводах, о воспитании овец и о шерсти».

Історія сучасної кафедри тісно пов’язана з іменами корифеїв зоотехнічної науки – П.М. Кулєшова і М.Ф. Іванова (з 1900 до 1914 року працював і очолював кафедру). Кулєшов П.М. у 1886 році заснував і вів заняття на бонітерських курсах при Харківському землеробному училищі, а М.Ф. Іванов був завідувачем кафедри Харківського ветеринарного інституту.

У Харківському зоотехнічному (зооветеринарному) інституті з 1925 до 1965 року був завідувачем кафедри (з невеликими перервами) професор, академік ВАСГНІЛ М.Д. Потьомкін.

Кафедра дрібного тваринництва, як самостійна кафедра університету, створена в 1965 році. В різні періоди її очолювали: Целютін В.К. (1965 – 1982 р.р.), Герасімов В.І. (1982 – 1993 р.р.), Дерев’янко О.П. (1993 – 2001 р.р.), Сухарльов В.О. (2001 – 2003 р.р.).

У 1992 році до кафедри дрібного тваринництва приєднана кафедра птахівництва, яка була створена в Харківському зоотехнічному  інституті  в 1943 році з ініціативи директора  В.В. Мацкевича та першого завідувача С.В. Серапіна.

У 2003 році кафедри крупного і дрібного тваринництва були  об’єднані в одну кафедру, яка має і дотепер назву: кафедра технології тваринництва і птахівництва. Очолював кафедру доктор сільськогосподарських наук, професор, заслужений працівник освіти України, член Нью-Йоркської академії наук Рубан  Ю. Д.

У 2010 році кафедра технологій тваринництва імені академіка М.Д. Потьомкіна ХДЗВА у конкурсі на кращу випускову кафедру вищих навчальних закладів Мінагрополітики України напряму 6.090102 «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» одержала диплом за 1-ше місце.

В практичній підготовці студентів використовується досвід господарств, які в Україні займають провідне значення: ДГ «Кутузівка» і «Гонтарівка», ПАТ ПЗ «ХХ-річчя Жовтня», Ізюмське звірогосподарство «Ізюмський кролик», АК «Слобожанський», СТОВ «Мрія» та ін.

Завершується будівництво сучасної свиноферми із датською технологією утримання свиней.

На кафедрі впроваджений тісний зв’язок теоретичного і практичного навчання. Наявність в університеті навчально-дослідницького комбінату дозволяє вести заняття з використанням великої рогатої худоби, коней, свиней, овець, кіз, кролів.

Протягом багатьох років були створені творчі умови, які сприяли розвитку окремих педагогів кафедри. Перелік монографій з важливих питань селекції і технології виробництва продукції тваринництва, історії зоотехнії і зооінженерії, методології і методики педагогічного процесу, а також підручників і навчальних посібників з дисциплін, які викладаються на кафедрі (див. розділ «Наукова робота кафедри»), є яскравим свідченням цього.

У травні 2021 року Харківська державна зооветеринарна  академія в результаті об’єднання  увійшла до складу Державного біотехнологічного університету.

Сучасний склад кафедри має високий рівень наукової і практичної підготовки, спроможний вирішувати важливі задачі подальшого удосконалення роботи на рівні вимог науково-технічного прогресу.